Blog

Z Kuşağı – Kariyerimi Yönetiyorum

Üniversitelerden her yıl binlerce insan mezun oluyor ve fabrika gibi insan üreten bu kurumlardan mezun olanlar da ne yazık ki daha mezun olur olmaz bir Türkan Şoray kanunları beliriyor. Onu yapmam, burada çalışmam, şu saatler arası olmazsa olmaz… Sürekli iş dünyasının sömürü düzenine dem vuruluyor, Pazartesiler hep sendromlu Cumalar hep happy! Diyeceksiniz ki iyi koşullar istemenin nesi kötü? İyi koşullar istemeye kötü demiyoruz aslında. Sadece, hiç çalışmaya başlamadan bu rahatlık özlemi asıl derdimiz. Bu hayatta üniversite yıllarında aile desteğiyle ayakta kalan gençler, iş hayatına girdiklerinde ufacık bir pürüz görmeye tahammül bile edemiyorlar. Nerede kaldı mücadele etmek? Nerede kaldı tırnaklarla kazımak?

Çalışmaya Alışmak Gerekiyor

Hal böyle olunca etrafta bom boş gezen ’doğru işi’ arayan onlarca genç peydah olmakta. Gel şu işin ucundan tut dediğinizde “öğle aramda meşhur kahve dükkanına giderim bak, instagramım için o olmadan asla” yanıtını duymamak içten bile değil. Kariyer lafı ağızlara sakız olmuş durumda fakat ortada bir yol esamesi yokken konuşuluyor olması ayrıca garip.

Zira bir yol olur bir yönün olur onun kariyerinden bahsedersin. Bu şekliyle çocuk doğmamış fakat bilirsiniz işte…

Daha okul yıllarında sadece içi boş şişirilmiş bir hale getirilen bu gençlik ile yolun devamında ciddi ciddi çalışıyor olmak asıl işverenin imtihanı olabilir diye düşünüyorum. Sürekli yakınılan işsizlik, şartlar vb. konularsa bana göre şimdilik gençlerimizin hüsnü kuruntusu bu durum. Zira hiç zorluk görmediler ki değerlendirmelerini baz alabilelim.

Ben demiyorum ki köle düzeninde gençleri çalıştıralım beter olsunlar. Ben diyorum ki biraz ellerini taşın altına koysunlar. Biz olabilmek için bir parça taviz versinler ve çalışmanın dayanılmaz hafifliğiyle tanışsınlar. Siz siz olun sanal sıkıntılarınız içinde gerçek hayattan kopup sizi bu hayatta kurtaracak sonsuz hakları olan beyaz yakalı işinizi beklemeyin, zira çalışmaya başlamadan çok beklersiniz.

3 yorum

 • ORTA DOGU TEKNIK UNIVERSITESINDEN MEZUN OLMUS VE YURTDISINDA CALISAN BIR Z KUSAGI OLARAK SIZE GELISMIS ULKELERDEKI CALISMA SARTLARINI, VIZYONU, CALISANA TANINAN OZGURLUK VE BARISCIL ALANI DAHA YAKINDAN GOZLEMLEYEREK, BU SARTLARIN FARKINDA OLAN VE KENDI ULKESINDE CALISMA HAYATINA ATILMAK ISTEDIGINDE ESIT SARTLAR BEKLEYEN Z KUSAGINA BIR DE BU GOZDEN BAKMANIZI VE ESKI KUSAGIN SORMADIGI YA DA FARKINDA OLMADIGI SORULARI SORDUGU ICIN YARGILAMAMANIZI, AKSINE BIR EGITIM KURUMU OLARAK CEVAPLARINI BULMALARINDA DESTEK OLMANIZI TAVSIYE EDERIM.

 • MERHABALAR,

  YORUM YAZMADAN GERCEKTEN GECEMEDIM. Z KUSAGINA AIT BILE DEGILIM ANCAK YUKARIDA YAZDIGINIZ KISA YAZI, BU ZAMANA KADAR OKUDUGUM Z KUSAGIYLA ILGILI EN YANLIS DEGERLENDIRME. INSANLARIN ARTIK DAHA FAZLA FIRSATLARI VAR, KENDILERI ICIN ISTEDIKLERINI DAHA KOLAY SECEBILIYORLAR DIYE, HAZIRA KONAN SIMARIK BIR NESILIN PARCALARI OLDUKLARI ANLAMINA GELMIYOR. ISLERI KABUL ETMIYORLARSA, NE GUZEL ONLARIN ICIN, KENDILERI ADINA DOGRU YA DA YANLIS KARAR VEREBILIYORLAR DEMEKTIR. JENERASYONLARCA ZORLA KABULLENDIRILMIS, ONCE GIR HERHANGI BIR ISE, ASLA HAYATINA YETMEYECEK PARAYI KAZAN YILLARCA, SONRA HAYATTA BIR TIK KARAR VERME GUCUN OLUR MENTALITESININ AZ DA OLSA DEGISEBILMESINE BEN SEVINIYORUM. DEGISIM HER ZAMAN KOTU OLMAK ZORUNDA DEGIL. IS TANIMLARI DEGISEBILIR, DEGISMELI. BIZIM Z KUSAGINDAN OGRENECEGIMIZ COK SEY VAR. SIZ YILLARCA OYLE CALISTINIZ DIYE, ICINIZDEKI OFKEYI CIKARMAYIN SU COCUKLARDAN. BIRAKIN ISTEDIKLERINI YAPSINLAR, DOGRU MU YANLIS MI YINE ONLAR KARAR VERSINLER. HER YAPILANI ELESTIRMEK SADECE IKI TARAFI BIRAZ DAHA KUTUPLASTIRIYOR. OGRENCILERINIZE YUKARDA BAHSETTIGINIZ DUSUNCELERI ASILAMAMANIZ DILEGIYLE…

  • Merhabalar,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Z kuşağı hakkındaki görüşlerimiz yazı dizisi halinde devam edecek. Üniversitelerde yapmış olduğumuz kariyer etkinliklerinde yaşadığımız olaylar bize bu yazı dizisini yazma konusunda fikir verdi. Gençlerimize övgülerimiz ve tabii ki eleştirilerimiz olacak. Yazı dizimizi takip etmenizi ve yorumlarınızla katılım sağlamanızı bekliyoruz.

   Atabey İK

Bir cevap yazın

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama