Enter your keyword

Ygs Lys Konuları

Ygs Lys Konuları

YGS LYS Konuları Dağılımı

YGS ve LYS olarak yapılan üniversite sınavı artık YKS olarak yapılıyor. Bu sistem ile YGS LYS konuları arasında çok fark bulunmuyor. YKS üç farklı oturumdan oluşuyor. Öğrencilerin temel sözel ve sayısal bilgilerinin ölçüldüğü TYT (Temel Yeterlik Testi) ilk aşamayı oluşturuyor. AYT (Alan Yeterlik Testi) alan bilgisi yetkinliğini ölçerken, üçüncü oturum olan YDT (Yabancı Dil Testi) yabancı dil mezunlarına uygulanıyor.

TYT aşamasında 40 Türkçe ve 40 Matematik 1 sorusu ile 20 Sosyal Bilimler 1 ve 20 Fen Bilimleri 1 sorusu yer alıyor. İkinci oturum olan AYT’ de 4 ayrı test yer alıyor. Edebiyat- Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Matematik 2 ve Fen Bilimleri 2 başlıkları altında her bir test 40 soruyu içeriyor.

Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için
atabeyozelders.com/tarihce

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Özel ders fiyatlarımızı görmek için
atabeyozelders.com/ozel-ders-fiyatlar

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YKS Hazırlık fiyatlarımızı görmek için
atabeyozelders.com/yks-hazirlik-fiyatlari 
sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YGS LYS Konuları Nelerdir ?

YKS sisteminin ilk ayağı olan TYT konuları, eski YGS ile benzeşiyor. İlkokuldan sağlam temeller oluşturup lisede de bu temellerin üzerine bilgilerin ekleyen öğrenciler için daha kolay bir aşama oluyor. Bu nedenle temel Matematik, Türkçe, Sosyal ve Fen bilgilerinin ne kadar sağlam bir temelde olduğu bu aşamada test ediliyor.

İkinci aşama olan AYT ve YDT ise tamamıyla öğrencilerin lisede ne öğrendiklerini test ediyor. Bilgiye dayalı olan bu aşamada lise Fizik, Kimya ve Biyoloji konularına ayrı ayrı sorular yöneltiliyor. Matematik bölümünde Cebir ve Geometri konuları yer alıyorken Edebiyat ve Sosyal Bilimler 1 testi Edebiyat, Coğrafya ve Tarih derslerinin temel konularını kapsıyor.

Sosyal Bilimler 2 testi Coğrafya, Tarih ve Felsefe ders konularının daha ayrıntılı kısımlarına yöneliyor. Temelde YGS LYS konuları ile pek farkı olmayan YKS konuları, aynı çalışmayı ve azmi gerektiriyor.

YKS Sistemi Önceki Sistemler İle Benzer Konuları İçeriyor

Yeni sistemde puanlamalar, soru dağılımları gibi bazı noktalarda değişimler bulunuyor. Bu sistemde çalışılacak konular, sadece YGS LYS konuları ile değil önceki sistemlerde de ortak sorulan çok sayıda konu bulunuyor.

Türk Eğitim Sistemi’nde başarılı olmanın en önemli koşulu ise temel bilgilerin ilkokulda sağlam bir temele oturtulmasından geçiyor. Bu temeli oturtan öğrenciler için lisede yeni bilgileri öğrenmeleri ve sindirmeleri daha kolay oluyor.

HENÜZ YORUM YOK

Yorumunuz

Your email address will not be published.

6 + twenty =

Atabey'e Sorun