Enter your keyword

Yeni Sınav TYT ve AYT

Yeni Sınav TYT ve AYT

Eski ismi YGS-LYS, yeni ismi ise TYT-AYT olan sınav ile öğrencilerin Mart ve Haziran aylarında iki farklı dönemde heyecan, stres yaşamasına gerek kalmayacak. Yeni sınav iki oturumdan oluşacak ve sınavlar cumartesi – pazar yapılacaktır. Tüm adayların girmek zorunda oldukları ilk oturum;

TYT Nedir? (Temel Yeterlilik Testi)

Temel Yeterlilik Testi’ne tüm adaylar gireceği için bu sınavın soru ağırlığı Matematik ve Türkçe üzerine olacaktır. TYT olarak kısaltılan bu ilk oturumda öğrencilerden 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 120 soruya 135 dakika içinde cevap vermeleri istenecek.

TYT sınavında öğrencilerin temel bilgi birikimlerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. İlk sınav için dezavantaj, Sosyal Bilimler bölümündeki soruların sayısının azaltılmış olmasıdır. Tarih ve Coğrafya branşlarından sorulacak soru sayısının 10 adet olması öğrencilerin temel tarih ve coğrafya bilgisini ölçmekte yetersiz kalınacağı düşüncesini ortaya çıkaracaktır. Matematik açısından bakıldığında önceki sınav sistemi ile herhangi bir fark göremiyoruz. Sınavın ismi değiştirilse de Matematik branşı özelinde sınav konuları değiştirilmemiştir.

İlk adım sınavlarının genel özelliği, lise müfredatında bir değişiklik yapılmadığı sürece sınava tekrar hazırlanmayı düşünenlerin değiştirmesi gereken pek de bir şey olmamasıdır.  Herhangi bir müfredat değişikliği olduğunda zaten blog yazılarımıza bunu yansıtacağımıza emin olabilirsiniz 🙂 blog yazılarımızı takip etmenizde bu açıdan sizler için yarar var.

Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için
atabeyozelders.com/tarihce

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Özel ders fiyatlarımızı görmek için
atabeyozelders.com/ozel-ders-fiyatlar

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’da olan şubelerimizi görmek için
atabeyozelders.com/ozel-ders-şubeler 

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

AYT Nedir? (Alan Yeterlilik Testi)

TYT sınavından bir gün sonra yapılması planlanan ikinci oturum ise 40 Matematik 40 Türkçe 40 Fen Bilimleri 40 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmakta ve 180 dakikalık sürede öğrencilerden sınavı tamamlamaları istenmektedir. Adaylar kendi tercih edecekleri bölümlerin doğrultusunda soruları çözecekler. Baraj puanı 180 olarak belirlenen bu sınavın üniversite tercihindeki ağırlığı TYT sınavına göre daha fazla olacaktır.

TYT sınavı %40 oranında AYT ise %60 oranında tercih puanı olarak hesaplanacak, TYT cevapları üzerinden 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturumda alacakları puanı kullanıp tercih yapma hakkı kazanacaktır.

Kendi branşım olarak Matematik üzerinden ağırlıklı sınava hazırlanmayı düşünen öğrencilere tavsiyem, çalışma sistemlerini hiç değiştirmeden sanki sınav sistemi hiç değişmemiş gibi çalışmaya devam etmeleridir. Yapılan şekilsel değişikliğin Matematik branşına temelde bir etkisi bulunmamakta bol bol soru çözerek cevaplama pratiği yakalamalı ve kendinizi farklı soru tiplerine hazır hale getirmelisiniz. Başarı dileklerimle…

DÖNDÜ KAYA 

MATEMATİK ÖĞRETMENİ

Matematik Soruları Konu Dağılımı

Sayılar Oran Orantı Karmaşık Sayılar Doğruda ve Üçgende Açılar Eşkenar Dörtgen – Deltoid Dönüşümlerle Geometri
Sayı Basamakları Denklem Çözme Parabol Dik ve Özel Üçgenler Dikdörtgen Trigonometri
Bölünebilme Kümeler Polinomlar Dik Üçgende Trigonemetrik Bağıntılar Çemberde Açılar Çemberin Analitiği
OBEB-OKEK Fonksiyonlar Toplam-Çarpım** İkizkenar ve Eşkenar Üçgen Çemberde Uzunluk Genel Konik Tanımı (Dış Merkezlik)
Rasyonel Sayılar Permütasyon Mantık Üçgende Alanlar Daire Parabol
Basit Eşitsizlikler Kombinasyon Modüler Aritmetik Üçgende Açıortay Bağıntıları Prizmalar Elips
Mutlak Değer Binom Eşitsizlikler Üçgende Kenarortay Bağıntıları Piramitler Hiperbol
Üslü Sayılar Olasılık Logaritma Üçgende Eşlik ve Benzerlik Küre Çokgenler
Köklü Sayılar İstatistik Diziler Üçgende Açı-Kenar Bağıntıları Koordinat Düzlemi ve Noktanın Analitiği Dörtgenler
Çarpanlara Ayırma İntegral Seriler Tekrar Eden, Dönen ve Yansıyan Şekiller Vektörler-1 Yamuk
Türev Limit ve Süreklilik Uzay Geometri Doğrunun Analitiği Paralelkenar

 

HENÜZ YORUM YOK

Yorumunuz

Your email address will not be published.

seventeen + 11 =