Blog

TYT – AYT Nedir?

Eski ismi YGS-LYS, yeni ismi ise TYT-AYT olan sınav ile öğrencilerin Mart ve Haziran aylarında iki farklı dönemde heyecan, stres yaşamasına gerek kalmayacak. Yeni sınav iki oturumdan oluşacak ve sınavlar cumartesi – pazar yapılacak. Tüm adayların girmek zorunda oldukları ilk oturum;

TYT Nedir? (Temel Yeterlilik Testi)

Temel Yeterlilik Testi’ne tüm adaylar gireceği için bu sınavın soru ağırlığı Matematik ve Türkçe üzerine olacaktır. TYT olarak kısaltılan bu ilk oturumda öğrencilerden 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 120 soruya 135 dakika içinde cevap vermeleri istenecek.

TYT sınavında öğrencilerin temel bilgi birikimlerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. İlk sınav için dezavantaj, Sosyal Bilimler bölümündeki soruların sayısının azaltılmış olmasıdır. Tarih ve Coğrafya branşlarından sorulacak soru sayısının 10 adet olması öğrencilerin temel tarih ve coğrafya bilgisini ölçmekte yetersiz kalınacağı düşüncesini ortaya çıkaracaktır. Matematik açısından bakıldığında önceki sınav sistemi ile herhangi bir fark göremiyoruz. Sınavın ismi değiştirilse de Matematik branşı özelinde sınav konuları değiştirilmemiştir.

İlk adım sınavlarının genel özelliği, lise müfredatında bir değişiklik yapılmadığı sürece sınava tekrar hazırlanmayı düşünenlerin değiştirmesi gereken pek de bir şey olmamasıdır.  Herhangi bir müfredat değişikliği olduğunda zaten blog yazılarımıza bunu yansıtacağımıza emin olabilirsiniz 🙂 blog yazılarımızı takip etmenizde bu açıdan sizler için yarar var. TYT-AYT sınavında çıkan soruların konu dağılımlarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Özel ders paketi oluşturmak için atabeyozelders.com/ozel-ders-fiyatlari sayfasını ziyaret edebilirsin.

AYT Nedir? (Alan Yeterlilik Testi)

TYT sınavından bir gün sonra yapılması planlanan AYT oturumu ise 40 Matematik 40 Türkçe 40 Fen Bilimleri 40 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmakta ve 180 dakikalık sürede öğrencilerden sınavı tamamlamaları istenmektedir. Adaylar kendi tercih edecekleri bölümlerin doğrultusunda soruları çözecekler. Baraj puanı 180 olarak belirlenen bu sınavın üniversite tercihindeki ağırlığı TYT sınavına göre daha fazla olacaktır.

TYT sınavı %40 oranında AYT ise %60 oranında tercih puanı olarak hesaplanacak, TYT cevapları üzerinden 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturum AYT oturumunda alacakları puanı kullanıp tercih yapma hakkı kazanacaktır.

Kendi branşım olan Matematik ağırlıklı sınava hazırlanmayı düşünen öğrencilere tavsiyem, çalışma sistemlerini hiç değiştirmeden sanki sınav sistemi hiç değişmemiş gibi çalışmaya devam etmeleridir. Yapılan şekilsel değişikliğin Matematik branşına temelde bir etkisi bulunmamakta bol bol soru çözerek cevaplama pratiği yakalamalı ve kendinizi farklı soru tiplerine hazır hale getirmelisiniz. Başarı dileklerimle…

DÖNDÜ KAYA / MATEMATİK ÖĞRETMENİ

Test çözme tekniklerine mi ihtiyacın var? O zaman atabeyozelders.com/basarili-test-çözme-teknikleri yazısı için tıkla!

Deneme sonuçlarını nasıl analiz etmeliyim sorusunun cevabı atabeyozelders.com/deneme-sinavi-sonuclari-analiz sayfasında!

Gelelim sınavda çıkan soruların konu dağılımlarına, aşağıda bulunan linklerden dilediğiniz dersin konu dağılımlarına erişebilirsiniz.

TYT yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas almaktadır. Farklı lise türlerinde öğrenim gören ve farklı düzeydeki bütün adaylara uygulanacağından dolayı temel düzeyde fırsat eşitliği sunmaktadır

TYT puanı 180 ve üzeri olan adaylar, lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacak. 200 puan üzeri aday tarafından istenirse 1 yıl sonra da kullanılabilecek.

YKS sınav başvuruları, 06 Şubat 2020 tarihinde başlıyor, 03 Mart 2020 tarihinde sona eriyor.

Şu an 12.sınıf iseniz okuduğunuz okulda başvuru yapacak ve sonrasında ücreti yatıracaksınız ve böylece başvurunuz tamamlanmış olacak.

YKS başvuru ücretleri, sadece TYT’ye girecek adaylar için 70 TL, TYT ve AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 140,00 TL, TYT, AYT ve YDT’nin hepsine girecek adayların ise 210,00 TL yatırması gerekmektedir.

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama