Blog

Havaların ısındığı sınavların yaklaştığı günler geldi çattı. Bir yandan okul sınavları bir yandan da yaklaşan üniversite sınavı öğrencileri strese sokuyor. E havalarda güzel olunca stresi gidermek için yapılan etkinlikler biraz fazla kaçırılıp dersler unutuluyor. Bu tür durumlarda deneme sonrası puanlar gelene kadar uyanmak zor oluyor. İşte bu nedenle bu tür uyanışlar gerçekleştikten sonra hızlı bir toparlanma lazım.

Öğrencilerin sınava az bir zamanın kaldığı şu günlerde bile derslere asılması için çok geç değil. Tamamen ipin ucunu bırakmak sizin daha çok şey kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle ümitli bir şekilde çalışmalara devam etmemiz lazım. Çalışma dozunu içimizde kalan enerji ve hedeflerimize göre ayarlamak bize daha uzun motivasyon sağlar.

Üniversite sınavına az bir süre kala bu tür bir çalışma size bir kaç soru daha kazandırır. Üniversite sınavında bir soru bir kaç bin kişiye denk geliyor. Bu nedenle az kalan sürenizde hızlıca sıkılmadan uygulayabileceğiniz görevleri sıraladık:

Ölçüyü Kaçırmamak Lazım

Sınava az bir süre kala ulaşamayacağınız hedefler belirlemeyin. Ders çalışmakta en büyük motivasyon hedeflere ulaşmaktır. Zaten sınav hazırlığında olduğunuz bir zaman diliminde bir de ulaşamayacağınız hedeflerin stresine girmenize hiç gerek yok. Bir uzman ya da öğretmen yardımı ile en çok çıkan konuları araştırıp bunlar üzerinde yoğunlaşmak en doğru adımdır. Vaktiniz yoksa ve mesafe uzunsa kısa yolları kullanmak gerekli. Bu nedenle temeliniz olan konuların üzerine gidin ve bildiğiniz konuların soru çeşitleri üzerine yoğunlaşın. En baştan daha zor bir konuyu öğrenmek size soru kazandırır ama elinizde olan sürenin çoğunu alabilir. Bu nedenle verimli çalışma için özel ders, etüt ve hızlandırılmış soru çözümleri yapmanızı tavsiye ederiz.

Planlı Çalışma Şart Mı?

Ünlü bilim adamı Einstein dediği gibi “Bir saatim varsa 55 dakikasını çözüm üretmek için düşünürüm…” sözünden hareketle planlama olmadan bir markete bile gittiğinizde en az 5 tur atıp tüm alacaklarınızı alabiliceğinizi unutmayın. Ama bir liste hazırlayıp planlı bir şekilde markete gittiğinizde tüm süreci siz yönetirsiniz. İşte bu yüzden kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için ders çalışma takviminizi detaylandırmanız iyi bir yol olabilir. Ders ve konuları haftalara ya da günlere bölmeniz zamanınızı daha iyi kullanmanızı sağlar.

Ortam Düzeni

Odanızın ve çalışma masanızın düzenli olması dikkat dağılmasını engeller. Dikkatinizi toplamakla uğraşamayacak kadar çok kısa bir zamanınız olduğundan buna dikkat etmeniz gerekir. Ders çalışırken tam odaklanma sağlamak, çalışma veriminizi de artırır. Bu tür odaklarımızı dağıtacak en büyük etken telefondur. Sürekli birilerinden ya da uygulamalardan bildirim gelmesi sizin için eğlenceli olsa da sınav sonuçları açıklandığında keyfinizi kaçırabilir. Bu yüzden ders çalışma süresince telefonunuzdan uzak kalmak sizin için pozitif bir adım olacaktır.

Ders Geçişleri

Düzenli ve planlı bir çalışma hazırladık buraya kadar tamam. Bunun devamlılığını sağlamamız gerekir. Belli bir tempoda ilerlemeniz için sürekli aynı dersi çalışamazsınız. Bilimsel araştırmalar beynin sağ ve sol lobunun farklı alanlarda çalıştığını gösteriyor. Sayısal dersleri ard arda çalışıp sonra uzun bir ara vermek yerine kısa aralıktan sonra sözel derslere bakmak daha verimli çalışma sağlar. Özel ders alan bir çok öğrencimize ders programı yaparken bu şekilde tavsiye veriyoruz. Farkı bunu uygulayan öğrencilerde o kadar net bir şekilde görüyoruz ki buraya bir madde olarak eklemek istedik.

Ödül Sistemi

Ders çalışma sonrası kendinizi motive edecek bir çok yöntem vardır.  Kendinize kurduğunuz program sonrası koyacağınız ödülle daha şevkli bir çalışma sağlayabilirsiniz. Örneğin denemelerde ders ders çözmek yerine bir denemeyi bir oturuşta bitirmek için kendinize sonunda bir ödül belirleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ucu açık bir ödül vermemek olacaktır. Bilgisayar, tablet ya da telefon içeren her ödülün ucu açık kalabilir. Çünkü bu cihazları elden bırakmak biraz zor olabiliyor. Bunun yerine kendinizi rahatlatacak ödüller tercih edebilirsiniz. Bir haftalık düzenli program sonrası arkadaşlarınızla beraber biraz vakit geçirmek veya dışarıda yemek hafta içinde daha sıkı çalışmanızı sağlayabilir bir düşünün derim…

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama