Blog

Sınava Hazırlıkta Ara Tatil Nasıl Değerlendirilmeli?

Bu yazıda “sınava hazırlık döneminde ara tatil nasıl değerlendirilmeli“ konusundaki önerilerimizi derledik.

Son sınıf ve mezun öğrenciler tatil dönemini verimli geçirmelidir. Bir dönem boyunca işlediğin konulardan oluşan bir deneme yapmalı ve eksik olduğun konuları analiz etmelisin. Bir sonraki döneme eksik konuları bitirmiş bir şekilde başlamalısın. Bu durum seni sınava gireceğin arkadaşlarından bir adım öne çıkarabilir. Küçük nüanslar büyük etkiler gösterebilir, bunu asla unutmamalısın. Eksiklerini kapatmanın en önemli yolu planlı ve programlı çalışmaktır. Program yaparken gerçekten uygulayabileceğin şekilde olmasına dikkat etmelisin. Kendine çok ağır gelecek bir program olmasından kaçın çünkü bu çalışma şevkini ve dolayısıyla sınav motivasyonunu kaybetmene sebep olur.

Hazırlamış olduğun sınava hazırlık planında ders çalışmanın yanı sıra seni motive edecek aktivitelere de yer vermelisin. Sınava hazırlık dönemi öğrenciler için yorucu ve psikolojik olarak yıpratıcı geçebilir. Bu anlamda sizi çok iyi anlıyoruz. Ders çalışmaktan bunalacağınız kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda biraz kaçamak yapabilirsiniz ama bu kaçamakları uzun tutmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Kendi otokontrol sisteminizi kurabilmeniz eğitim ve kariyer hayatınızda size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Şimdi hazırladığımız programı uygulama kısmına gelelim. Eksik konularımızı çalışmaya başladıktan sonra akabinde soru çözümüne önem vermeliyiz. Size tavsiyem soru çözerken yanınızda mutlaka kronometre bulundurun soru çözme hızınızı arttırmaya özen gösterin. Denemelerde ve gerçek sınavda bunun çok faydası olduğunu göreceksiniz. Tekrar yapılan konularda çözülemeyen soruları not alın ve üzerinde çok durmadan başka konulara geçin. Bir sonraki çalışma gününüzde bu sorulara ait konuları ön plana alarak yeniden tekrar yapmalı ve sorularınızı yeniden çözmeye çalışmalısınız.

Öğrenciler İçin Sömestr Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Bir eğitim dönemini daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Öğrenciler bir yandan tatile girmenin sevincini yaşarken bir yandan da bu dönemi verimli ve güzel geçirmek için tatil programı hazırlamaktadır. Öğrencilerin sonraki döneme güzel başlangıç yapmaları için yarıyıl tatili önemli bir fırsattır ve iyi değerlendirilmesi gerekir.

Tatilde dinlenme ve eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da  öğrencilerin kendilerini eksik bulduğu konuların tekrarı için de verimli zaman geçirme dönemidir. Akademik başarısı düşük öğrencilerin arkadaşlarına yetişmesi için iyi bir fırsattır.

Şüphesiz bireyin kendini geliştirmesini sağlayan önemli etkinliklerden birisi de kitap okumaktır. Kitap okuma, kalıcı bir başarı sağladığından tatilin olmazsa olmazlarındandır.

Her çocuk bir bireydir ve ayrı psikolojik ve fiziksel gelişime sahiptir. Hiçbir öğrenciyi diğerleriyle kıyaslamak doğru değildir. Her çocuk kendi ile yarışmalıdır. Öğrenciyi olduğu gibi kabul etmek ve ona destek vermek gerekir. Çocuğun başarısını veya başarısızlığını onun potansiyeli doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Verimli bir tatil dönemi geçirmenizi, tatil dönüşü enerjik ve yeni döneme hazır hissederek başlamanız dileklerimizle…

Ebru Deniz & Naime Yılmaz

 

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama