Blog

Dershanecilik sektörünün son yıllarda uğradığı değişimler, sektörde farklı tanımlarda takviye kuruluşları ortaya çıkardı. Özüne bakıldığında ise işlevsel açıdan elbetteki çok büyük farklılıklar olmuyor. Var olan sistem değişirken bu sisteme duyulan ihtiyaç değişmediği için, temel liseler sınavlara hazırlık kursu, özel öğretim kursları da ek takviye – etüt merkezi işlevi görüyor. Veliler ve öğrencilerin yaşadığı kafa karışıklığını gidermek için her kurum sektörde yaptığı işi, geçirdiği değişimi ve yeni tanımını uzun uzun anlatırken öğretmenlerin çalışma sistemi hakkında bilgilendirmeler bulunmuyor. Atabey Özel Ders Merkezleri tarafından bakacak olursak, gelen başvurularda gerek telefon, gerek mail, iş tanımının özel ders denince akla gelen klasik kavramlarla karıştırıldığını görüyoruz. Bu yüzden yazımızda özel öğretim kursu statüsündeki Atabey Özel ders Merkezleri’nde sistem öğretmenler açısından nasıl işler, size neler katar gibi konulara değineceğiz.

Atabey’de Özel Ders

Atabey Özel Ders Merkezleri olarak İstanbul’da 20 şubede, her yaş grubundan öğrenciye kurumsal olarak özel ders hizmeti veriyoruz. Peki klasik ‘özel ders’den farkımız ne? Bizim sistemimizde öğretmenler kendi öğrencilerini bulmuyor, size özel ders verecek yer sağlamış olmuyoruz. Ya da klasik dershane sistemindeki gibi ders dışı sizden ekstra ders talebi olup özel ders vermiyorsunuz. Bizim sistemimizin kendisi özel ders. Öğretmenlerimiz bizim kadromuzda çalışıp, günlük ders programlarına göre derslere giriyorlar. İşte bu dersler sadece 1 kişiyle yapılıyor. Diğer yandan 2,3 ve 4 lü grup dersi yapma imkanımız da var fakat sistemimize baktığımızda büyük yüzdemiz birebir ders üzerine. Bizim bünyemize katılan bir öğretmen olduğunuz zaman, ders programınıza göre öğrencilerinizin derslerine girip, ders dışında belirlenen öğrencilerin takibini yapıp, velilerine de geri bildirim yapıyorsunuz. Dersine gelmeyen öğrenciniz olduğu zaman kütüphanemizde bekliyor, branşınızla ilgili soru soran öğrenci olursa onlara yardımcı oluyorsunuz.

Maaşlarımızı aylık olarak veriyoruz. Gireceğiniz dersler belirlenen çalışma saatleri içerisinde olup, ekstra derse girme gibi bir sistemimiz bulunmuyor. Açtığımız ilanlarda sadece hafta sonları da çalışabiliriz notunu ekliyoruz. Bu şekilde lisans, yüksek lisans eğitimi devam eden, hafta içleri sınav vb. hazırlık aşamalarında olup çalışmayı tercih etmeyen veya tam saat doldurmadan belirli günlerde ücretli olarak milli eğitimde çalışan öğretmenlerimiz için bir fırsat oluşturmuş oluyoruz. Bize gelen CV lerde bir kurumda tam zamanlı olarak çalışıyor gözüken hocaları değerlendirmeye alamıyoruz. Çünkü hali hazırda çalışmış olduğunuz kurumlarda yoğun olarak derslere giriyorsunuz. Aynı şekilde hafta sonları da bizimle çalışmanız sizi mental olarak yoruyor. Her ne kadar bunu göze aldım, çalışmak istiyorum dense bile, ilerleyen aylarda performans düşüklüğü gözlemleniyor, işten ayrılma istekleri geliyor. Bu yüzden de aynı anda iki kurumda çalışma isteklerini kabul etmiyoruz.

Özel Öğretim Kurumu Öğretmeni Olmak Ne Anlam İfade Eder?

Çalışma sistemimizi anlattıktan sonra gelelim özel öğretim kurumlarında çalışmanın olumlu yanlarına. Biz sistemimizde yeni mezun hocalara kendilerini geliştirme imkanı tanıyoruz. Öğretmenlik mesleğini seçerken pek çok kişinin nihai hedefi milli eğitim kadrosunda yerini almaktır. Fakat malumunuz ülke şartlarında öğretmen atamaları mesleğini icra etmek isteyenler için ciddi bir engel oluşturuyor. Milli Eğitim’in kadrosuna geçmek, atanabilmek için uzun yıllar kpss’ye hazırlanan, bir yerde çalışıp kendini geliştirmeyen pek çok öğretmen adayı da var. Elbetteki herkesin kendi tercihidir fakat yaşadığımız toplumun gerçeklerinden uzak olmamalıyız. Özel kurumlarda çalışan bir öğretmen olmakla atanmış bir öğretmen olmayı mesleki tatmin ve diğer getirileri açısından karşılaştırıldığımızda, milli eğitimde kadrolu olmak açık ara tercih edilen bir durum. Fakat belirttiğimiz gibi içinde bulunduğumuz koşullar meslek hayatımızı şekillendirirken asla gözden kaçmaması gereken bir noktadır. Yeni mezun oldunuz, kpss’ye girdiniz yeterli puanı alamadınız ki alsanız bile atama bekleyeceksiniz. İşte bu koşullarda evde kendinizi köreltmek yerine kendinizi geliştirebileceğiniz ve belkide sizin fark etmediğiniz yeteneklerinizi çıkarıp geleceğinizi şekillendirecek tecrübeler yaşayabileceğiniz duraklardır özel öğretim kurumları.

Biz Atabey Özel Ders Merkezleri olarak yeni mezun öğretmen adaylarına bu şansı veriyoruz. Kurumumuzda branşınızla ilgili her seviye öğrencinin derslerine girme şansınız bulunuyor. Bir matematik öğretmeni hem 4.sınıf öğrencisinin hem de 12.sınıf öğrencisinin dersine girebilme imkanı buluyor. Elbetteki her seviyenin getirdiği ayrı bir uzmanlık alanı var fakat matematik ilmi bir bütün. Ayrıca her öğrencinizin gelişimini takip edebilmek ve bunu velileriyle paylaşma sistemi, iletişiminizi güçlendirmek için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Eğitim sektöründe gerçekten bir yer edinmek, bir şeyler başarmak istiyorsanız “dersimi anlatır giderimden” öteye geçmeniz gerekir. Kendinizi size çizilen çerçevenin dışına çıkarmaya uğraşmadığınız sürece de mesleğiniz eğitim sisteminin akışına göre şekillenecek. Maalesef ki bu günümüz koşullarında akış, kapağı açılmış baraj misali olduğundan mesleğinizi korumak sizin elinizde. İşte bu yüzden özel kurumlara ‘öcü’ gözüyle bakılmamalı ve bana ne katarsa mesleğim açısından kardır deyip ilerlemelisiniz. Özel kurumların seçici davrandığını ve şansınızı artırmak için neler yapmanız gerektiğini yeni mezunlara tavsiyeler yazısında paylaşmıştım. Bu yazımızla da devam ettirerek sizler için bir fikir oluşturabilmeyi umuyorum.

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama