Blog

Özel ders, öğrencinin öğretmenle birebir şekilde işlediği, öğrencinin istediği ders doğrultusunda görülen eğitim sistemidir.
Öğrenciler özel dersleri, kendilerine sorun olarak gördüğü dersleri kavramak veya kendilerine yeni bir takım şeyler katmak istedikleri için tercih ederler. Sınav öncesi veya okul sürecinde rağbet gören bu derslerin başında her ne kadar herkesin aklına Matematik gelmiş olsa da İngilizce özel ders yer almaktadır. İlk ve orta öğrenim kurumlarımızda İngilizce dersleri verilmiş olsa da liseye gelindiğinde dahi temelin oluşmadığını görmek, verilen eğitimlerin yetersiz kaldığı kanısını doğrular niteliktedir. Akademik kariyerimizde, iş hayatımızda, hayatımızın her kademesinde İngilizce bilinmesi gerekliliği, anadilimiz haricinde yeni bir dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu durumda haftada iki saat görülen İngilizce eğitiminin yeni bir dil öğrenmek için bizden istenen beklentileri karşılamadığı da aşikardır. Bu sebepten dolayı öğrenciler, beklentileri özel ders eğitimi ile karşılama yolunu seçmişlerdir. Alınan özel dersler, “İngilizce öğrenmek için yurt dışına çıkmak gerek” algısını ortadan kaldıracak seviyededir.
Listenin ikinci sırasında hiç şüphesiz Matematik yer almaktadır. Hemen arkasından ise Geometri. Listenin ilk sırasında bulunmayı zorlayacak bir talep görülse de bunun asıl sebebi matematiğin zor bir ders olduğu algısıdır. Oysaki önemli olan verilen eğitimdir. Verilen özel ders eğitimi ile; birebir görülen dersler, öğrenciye özel öğrenme metodları, yapılan pratikler ile öğrencinin sorunlarını aştığı görülür. Böylelikle “sayısal zeka “veya”sözel zeka” sınıflandırması da özel dersler sayesinde ortadan kalkar.

Türkçe Özel Ders Ne Kadar Gerekli?

İngilizce ve sayısal ders taleplerinden sonra listede bir sonraki sırayı Türkçe özel ders almaktadır. Her ne kadar Türkçe anadilimiz olduğu için veya yazıldığı gibi okunduğu için basit bir ders gibi görülse de dil bilgisi konuları öğrencileri özel ders almaya yöneltmektedir. Sınavlara hazırlanan öğrenciler, dil bilgisi eğitimi ve uzun paragraf sorularının kısa sürede çözülme tekniklerini öğrenmek için özel derslere ihtiyaç duymaktadırlar.
Özellikle uzun paragraf sorularında öğrenen tekniklerle soruya odaklanarak hız kazanılır. Öğrencilere soruları çözmek için tavsiye edilen şey kitap okumaktır. İkinci adım olarak bol bol alıştırma önerilir. Öğrencilerde anlam ve paragraf bütünlüğünü takip etmeleri için ya dikkat beklenir ya da teknik kullanmaları. İki yöntemde sorunun hızlı anlaşılmasını ve çözülmesini sağlar.
Özellikle kolay görüldüğü için çalışmayı ertelediğiniz Türkçe dersi genelde ilk sınavlarda ortalamanın en düşük olduğu derstir. Bu nedenle diğer sınavlara kadar en etkili yöntem olarak özel ders alınarak ortalama yükseltilebilir. Yoğun çalışma gerekmeden en verimli şekilde açığınızı da kapatmış olursunuz.
Talep gören bir diğer ders ise Fen Bilgisidir. Fizik-Kimya-Biyoloji gibi bilgi gerektiren dersler için de formüllerin çokluğu öğrenciler için karmaşık bir hal aldığından özel dersi tercih etmektedirler. Değişen sınav sistemlerinden korkan bir çok veli özel ders noktasında fen derslerine asılır. Özellikle müfredat değişimlerinde konuların farklı anlatılması öğrencileri yetersiz olduklarına inandırır. Bu gibi durumlarda en iyi yapılacak şey tabi ki özel ders almak oluyor.

Sınav Öncesi Ne Kadar Acele Etmeli?

İhtiyacımız noktasında bize hızlı sonuç gösteren çare olarak özel dersi sunabiliriz. Her dersin üzerine düştüğümüzde sorunun çözüleceği aşikar önemli olan bunu ne kadar zamanda yapacağımız. Sorumluluk sahibi bir öğrencinin kendi evde çalışarak da toparlayacağı notları elbette vardır. Ama önemli olan diğer rakipleri de düşünüp onlardan da hızlı olmaktır. Sınavda 20 konudan sorumlu olduğunuz diyelim 10 konuyu evde kendiniz çok iyi çalışıp 50-60 puana razı olabilirsiniz. Ama unutmayın dışarıda bir yerde 20 konuyu takviye alıp öğrenen rakipleriniz var. Lise ya da üniversite giriş sınavında rakibiniz olacak bu kişileri sınav gelene kadar düşünmemek en önemli hata.

Kimi zaman puan yükseltmek kimi zaman sınıfı geçmek için ihtiyaç duyulan özel ders en çok da üst kuruma geçiş sınavlarında gerekmektedir.  Bu nedenle sınav hazırlık süreci gelip çatınca başlayan telaş yerine düzenli takviye ile sağlam ilerleyin son sene panik yapmayın…

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama