Blog

Özel Ders İhtiyaç Mı ?

Özel ders öğrencilerin eksik olduğu konuların artması ile okul gibi toplu eğitim ortamlarında verim alamaması sonucu başvurulan bir eğitim metodu haline gelmiştir. Özel ders, geniş çaplı araştırma sonucunda elde edilebilir fakat özel ders vermek sanıldığı kadar kolay değildir. Özel ders vermek için o ders alanında neredeyse uzmanlık derecesinde eğitime sahip olmak gerekir. Öğrenciyi her soru türünde tatmin etmek özel ders vermenin püf noktalarından biridir. Öğrenci gerekli cevapları alabilmelidir ki özel ders almaya devam etmek istesin. Özel dersin verimli bir şekilde verilmesi gerekir. Öğretmen öyle noktalara değinmelidir ki öğrencinin kafasında konu ile ilgili soru işareti kalmasın.

Öğretmen Özel Ders’te Nelere Dikkat Etmelidir ?

Özel ders veren öğretmen konuyu uzun sürede anlatmamalıdır. Öğrencinin dikkatini dağıtmadan, öğrenciyi sıkmadan kısa ve öz biçimde konuyu kavramasını sağlamalıdır. Örneğin bir kimya özel ders konusunun içinde uzun uzadıya formüller bulunuyorsa bu konuyu parçalara bölerek her parçayı ezberletmeden, kalıcı olarak öğretmek gerekmektedir. Böylelikle konu daha iyi pekişerek kalıcı hale gelmiş olur. Birebir özel ders veren eğitmen konu anlatımının hemen ardından konuya uygun bir soru çözmelidir. Daha sonra benzer bir soru daha yazıp çözümünü öğrenciden istemelidir. Eğer öğrenci bu temel soruyu çözebiliyorsa o konunun temellerini kavramış demektir. Öğrenciye daha farklı soru tipleri ile birtakım sorular yönelterek öğrenciyi düşünmeye zorlamak gerekmektedir. Öğrencinin böylelikle mantığı devreye gireceği için düşünsel becerisi de gelişmeye başlayacaktır. Öğrencinin dersin sonunda o konu ile ilgili cevap veremeyeceği sorunun kalmamış olması gerekir. Eğer hala o konuda zorlanıyorsa duruma göre yeni yöntemlerle konu baştan kısaca özet geçilmelidir.

Ayrıca özel dersler içerisinde öğrencinin hızlı ve pratik olabilmesi için öğretmen öğrenciye önceden hazırladığı çeşitli sorulardan oluşan ödevler de vermelidir. Bu soruların ayırt edici özelliği ise öğrenciyi hem araştırmaya hem de düşünmeye zorlayan tipte sorular olmasıdır. Özel ders verirken öğrenci ile iyi bir iletişim kurmak da büyük önem taşımaktadır.

Öğretmen öğrenciyi zorlamadan ve öğrenciyi anlayarak eğitim verirse, öğrenci bu dersten yeterince verim almış olacağı için o konudaki başarısı gözle görülür hale gelecektir. Birebir özel ders verirken bu tür konulara dikkat edilip ağırlık verildiğinde öğrenci başarıyı yakalamış olacaktır.

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama