Enter your keyword

Özel Ders Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel Ders Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel Ders Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerek ülkemizdeki sınav sisteminden, gerek öğrencinin özel durumlarından dolayı özel ders, vazgeçilmez bir kavramdır. Aylar sürecek kitap incelemeleri, kaynak araştırmaları veya sınıf mantığındaki kurslara gitmek yerine, işin gerçekten ehli olan birinden özel ders almak iyi bir eğitimci ve iyi bir sistem ile en etkili eğitim yöntemi olacaktır.

Özel ders almaya karar verdikten sonra gazete ilan sayfalarına, internete baktığınızda, birçok özel ders öğretmeni ile karşılaşmak mümkündür. Önemli olan seçici olmaktır. Peki özel ders alırken nelere dikkat etmek gerekir? Seçicilikten kasıt nedir? Özel ders öğretmenlerinden neler talep etmek gerekir?

Özel Ders Öğretmeni

Karşılaşılan en büyük problem hiç şüphesiz iyi eğitimciyi seçmektir. Eğitimcinin diploması, bilgisi ve bunların yanı sıra en önemlisi öğretebilme yeteneğinin olması gerekir; yani anlatımı ve dersi sevdirmesi ön plandaki özelliği olmalıdır. Yetkin olmayan bir öğretmenin faydalı olmadığını aylar sonra anlayabilir, bu sürede de özel ders ile hem vakit hem de bolca maddi zarara uğramış olabilirsiniz. Bu gibi durumlara fırsat vermemek için iyi bir araştırma yapılması gerekir. İlk olarak seçilen öğretmenin eğitim durumuna ve donanımına bakılmalıdır. Bu durumda öğretmenin eğitim durumu ve donanımı ile ilgili belgeler de talep edilebilir. Eğitimcinin her ne kadar eğitim durumu iyi ve güvenilir olsa da eğitimci anlatılması gereken dersleri kusursuz biliyor olsa da önemli olan birebir özel ders ile öğrenciye nasıl ve ne kadar aktardığıdır.

İşte bu yüzden eğitimcinin dinamik ve donanımlı olması gerekir. Dinamik öğretmen öğrencinin sorun yaşayacağı durumları önceden bilir ve stratejisini ona göre belirler. Haliyle daha iyi sonuçları, daha kısa sürede elde etmeyi sağlar. Seçilen öğretmenden, nasıl ders anlattığını görmek ve stratejilerini anlamak için 30-40 dakikalık deneme dersleri talep edilebilir. Bu sayede öğretmen, öğrenci ve veli ilişkisi kuvvetlendirilir; aynı zamanda alınmak istenen verim hakkında da bir öngörü oluşturulur. Peki bu deneme derslerinde öğretmenin anlatımı ve stratejilerini anlamak için nasıl bir yol izlenmelidir? Öncelikli olarak öğretmenin öğrenci odaklı olması gerekir. Asıl amaç dersi anlatıp süreyi doldurmak değil; teoride olan bilgileri öğrencinin katılmasını sağlayarak pratiğe dökmektir. Öğretmen elinden geldiğince kalemi öğrenciye vermeli, birebir özel ders içerisinde arada bir öğrenciye sorular sorarak dersin ilk yarısına kısa dönüşler yapmalıdır. Çözümü direkt söylemek yerine küçük ipuçlarında bulunarak öğrenciyi düşünmeye sevk etmelidir.

Özel Ders Metodu ve İçeriği

Bunun haricinde okul ve dershanelerdeki problemlerden biri zaten kısıtlı olan sürenin yazma ile daha çok vakit kaybedilmesidir. Özel derste elden geldiğince yazma ile vakit kaybedilmemeli, zaten yazılmış olan, profesyonel hazır dökümanlar üzerinde ders işlenmelidir. Bu anlamda veli, öğretmenin kullanacağı dökümanları görmeyi ve incelemeyi talep edebilir. Her ne kadar özel derslerinde bir süresi bulunmuş olsa da teknolojinin ilerlemesiyle bir takım yollar ile öğrenci, özel dersin haricinde anlamadığı yerleri veya çözemediği soruları öğretmenine sorabilmelidir. Kurumsal özel ders almaya karar verilmesiyle özel ders öğretmeninin seçilmesi sonucunda dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar olmakla birlikte öğrencinin de elbette bu konuda istekli olması gerekmektedir.

One Comment

  1. TeklifGelsin
    added on 29 Ara, 2017
    Cevapla

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Yorumunuz

Your email address will not be published.

thirteen − 7 =

Hemen AraFacebookTwitterInstagramWhatsApp