Blog

Yazılı Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyız?

Eğitim hayatımızda yazılı sınavlarının önemi büyüktür. Okul başarı puanına etkisi olan yazılı sınavlarda başarılı olmak için disiplinli bir çalışma gerekmektedir. Gerek lise gerekse ortaokul öğrencilerinin yazılı sınavlarda başarılı olması için son gün çalışarak değil, disiplinli ve düzenli bir çalışma sistemi gerekmektedir. Akademik başarımız bu sınavlarla ölçüldüğü için hem öğrenciler hem veliler için sınavlar okul hayatında en stresli ve korkutucu dönemlerdir. Peki, bu derece önemli gördüğümüz sınavlara hazırlanırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

DERSİ DİKKATLİ DİNLEMEK: Öncelikle derste öğretmenimizi etkili bir şekilde dinlemeliyiz. Ders anında önemli bilgileri not almak veya altını çizmek derse konsantre olmamızı sağlar. Bununla birlikte derse gelmeden önce işlenecek konuyu gözden geçirmek dersi daha aktif dinlememizi sağlayacaktır.

TEKRAR YAPMAK: Öğrenilen bilgiler tekrar edilmezse gün sonunda %80’ i unutulur. Bunu engellemek adına bilgiyi kullanarak kalıcı hale getirmeliyiz. Peki nasıl? Derste öğrendiğimiz bilgileri günlük ve haftalık tekrarlar ile pekiştirmeliyiz. Tekrarlarımızı işlenilen konuyla ilgili test çözerek, özet çıkararak veya derste çözdüğümüz örnek soruları tekrar çözerek yapabiliriz. Yazılı haftası gelmeden konuları bu çalışmalarla özümsemeliyiz.

ZAMANI VERİMLİ KULLANMAK: Öncelikle yazılı sınavlara bir gün önceden saatlerce değil konuları günlere bölerek çalışmak konunun akılda kalıcılığını arttırır. Bu yüzden yazılı hazırlığımızı günlük ve haftalık tekrarlarla desteklemeliyiz. Ayrıca yazılı hazırlığında öğretmenimizin üzerinde durduğu konulara yoğunlaşmalıyız. Bu da bizim, yazılıda çıkabilecek sorulara daha hazırlıklı olmamızı sağlayacak. Eğer daha önceden yapılan örnek değerlendirme sınavları varsa çalışma sonunda kendimizi o sorularla değerlendirebiliriz. Son olarak, çalışmamıza kısa molalar vererek kendimizi dinlendirmeliyiz.

ÇALIŞMA ORTAMI: Ders çalışmaya başlamadan önce çalışma masamızı düzenlemeliyiz. Dikkatimizi dağıtacak faktörleri masamızda bulundurmamalıyız. Çalışma materyallerimizi eksiksiz olarak hazırlamalıyız. O derse ait kitabımız, notlarımız, çalışma kâğıtlarımız elimizde olmalı.

SINAV HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK: Gireceğimiz sınav hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Sınav tarzı, süresi ve içeriğini bilmek verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak, yazılı sınavları bizim konuları öğrenip öğrenemediğimizi gösteren değerlendirmeler olduğu için yazılı sonrasında sınavda çözemediğimiz soruları mutlaka araştırmalıyız ve öğretmenlerimizden destek almalıyız.

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık


Rehberlik YazılarıÖzel Ders Blogu

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama