Öğrenciler İçin Özel Dersin Önemi

Öğrenciler İçin Özel Dersin Önemi

Özel Dersin Öğrenciler Üzerindeki Etkisi

Özel dersler, öğrencilerin eksik yönlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için, okullara ek olarak da başvurulan yöntemlerden biridir. Özel dersler öğrenciye en iyi verimi sağladığı gibi öğrencinin ilgi odağı olmasını da sağlamaktadır. Öğrencinin kalabalık sınıfta bulunması ilgiyi öğretmene toplamakta güçlük yaratır ve dikkatin çabucak dağılmasına sebep olur. Özel ders de bu problemler ortadan kalkar. Öğretmenin kişi odaklı gösterdiği ilgi sayesinde öğrenci de dikkatini derse odaklamış olur. Her öğrencinin bilgiyi algılama kapasitesi ve yöntemi farklıdır. Özel derslerde, öğretmen öğrencinin seviyesini gözlemler ve o seviyeye uygun ders anlatım teknikleri uygular.

Öğretmenin kişi odaklı gösterdiği ilgi sayesinde öğrenci de dikkatini derse odaklamış olur.

Özel ders alanında tecrübeli öğretmenler bilgilerin nasıl sunulacağını hangi yöntemleri kullanarak en verimli şekilde dersin anlatılması gerektiğini bildikleri ve müfredata daha hakim oldukları için öğrencinin düzey ve performansına bağlı olarak yeni stratejiler geliştirebilir ve böylelikle öğrencinin o dersin üstesinden kolaylıkla gelmesini sağlar; öğretmenin  özel teknik ve ipuçları sayesinde öğrencinin konulara farklı bakış açısıyla yaklaşmasını da sağlar. Bazı öğrenciler anlamadığı veya kaçırdığı yeri sormaya çekinir veya soru sormak için zaman yetmeyebilir. Öğretmen ile öğrenci arasında birebir görülen ders sisteminde öğretmenin verdiği güven ile öğrenci anlamadığı yeri çekinmeden sorabilir bunun yanı sıra öğrencinin çekineceği bir ortam bulunmadığından da bu sorun ortadan kalkar.

Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için
atabeyozelders.com/tarihce

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Özel ders fiyatlarımızı görmek için
atabeyozelders.com/ozel-ders-fiyatlar

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’da olan şubelerimizi görmek için
atabeyozelders.com/ozel-ders-şubeler 

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Özel dersin öğretmeni birebir ilgilendiği öğrencisinin sorununun kaynağını kolaylıkla bulabilir. Özel ders öğrencinin probleminin neyden kaynakladığını anlamaya olanak sağlar. Öğrencinin dersteki başarısızlığı o dersin öğrenciye zor gelmesinden veya öğretmeni anlamamasından, dikkat dağınıklığı yaşamasından ve benzeri sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Okullardaki tekdüze, sıkışmış bir ders programı ve ders saatleri yerine öğrencinin en verimli saati belirlenip onun ihtiyacı doğrultusunda, zayıf olduğu derslere ağırlık verilerek açıkların kapatılması amaçlı bir ders programı hazırlanır. Alınan eğitimler ile öğrenci dersin alt yapısını oluşturacak ve en temelden sağlamlaştıracak düzeye gelir. Sınav öncesi yapılan hazırlıklar, alıştırmalar, öğretmenin uyguladığı anlatım teknikleri ve öğrenciye yaptırmış olduğu pratikler öğrencinin o dersi kavramasına yardımcı olur. Aynı zamanda öğrencinin kendini baskı altında hissetmesi durumunda öğretmen, sadece ders bakımından değil ruhsal yönden de koçluk etmesiyle sınav sürecine en olumlu desteği öğrenciye sağlayacaktır. Bu durumun öğrenciye yansıması ise öğrencinin başarı oranının artmasıyla gözlemlenir. Bu sayede öğrencinin kendine olan öz güveni yerine gelir, motivasyonu artar ve bu değişimler öğrencinin okul hayatına olumlu yönde ivme kazandırır.

One Comment

  1. Barış
    added on 7 Ağu, 2017
    Cevapla

    Özel dersin öğrenciler için öneminin tam anlamıyla guzel bir sekilde anlatıldığı faydalı bir yazı olmuş.

Yorumunuz

Your email address will not be published.

3 × two =

Atabey'e Sorun