Blog

Üniversite öğrencilerinin komşu çocukları ile başladığı bu serüven abi/abla ilişkisi üzerine kuruludur. Okuldaki öğretmeninden de sevecen biri hem de ödevlere yardımcı olan komşu abisi/ablasını çok sever. Çocukların hem sosyal iletişimleri gelişir hem de akademik olarak desteklenebileceği bir durumdur. Okula yeni başlayan öğrencilere iyi bir adaptasyon yöntemi olabilir. Kendini ifade edebileceği, rahat çalışabileceği ev ortamında öğrencinin motivasyonunun daha iyi olacağı düşünülmektedir. Kendi seviyesine inen öğretmeni ile çalışan öğrenci belli bir noktaya kadar başarıyı yakalayabilir.

Çocukların ilk öğrenim adaptasyonunu atlattıktan sonra kazanması gereken öz disiplinler vardır. Kendi kendine çalışma bugünkü eğitim sisteminde en önemlisidir. Öğrenciden özel ders almanın sosyal olarak pozitif yönleri var gibi görünsede bu bir yanılgıdır ayrıca akademik olarak çocukların gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir. Ödevlerinde ve sınavlarında ev ortamına alışan çocuklar bir zaman sonra okulda dikkatleri dağılır. Bilgiyi öğrenmeye alışık olduğu ev ortamının konforunu okulda da araması onu büyük bir çıkmaza sokar.

Öğrenciden Özel Ders Ekonomik Mi?

Veliler için ekonomik çözüm olan öğrenciden özel ders almak aslında sürekliliği olmayacak bir yöntem. Ders verenin de bir öğrenci olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu her koşulda karşınıza farklı bahaneler ile gelir. Sınav ya da projesi olduğundan sürekli ertelenen dersler sizi bir zaman sonra zora sokacaktır. Çocuğunuza özel ders aldırmak isterken bir bakmışsınız sürekli ertelenen ve aksaklıklar yaşayan bir sürece girmişsiniz. Öğrenciden özel ders almanın bir bağlılığı olmaması bu aşamada göz önüne alınmalıdır. Sınavı olduğunda, başka dersle çakıştığında hatta hava yağmurlu olduğunda bile dersiniz iptal olabilir. Öğrencinin evde derse hazırlanması bilişsel olarak bir gelişmişlik gerektirir. Sürekli ders iptal olması ya da ertelenmesi de onun ders çalışma motivasyonunu düşürür.

Öğrenciden özel ders aldığınızda veli olarak öğrencinin durumunu ancak sınavlarda takip edebilirsiniz. Diğer türlü ölçüm parametreleri için belli bir yere kadar ders vereni sınayabilirsiniz. Genelde sürecin devam etmesi için çocuğunuz hakkında abartılı ve kabartılmış geri bildirimler size söylenecektir. Sınav zamanına kadar bu şekilde devam edip sınav sonrası iptal edilen öğrenciden özel dersler bir hayli fazladır. Çocuğunuzun durumunu analiz edememekten çıkan sonuçlara katlanmak zorunda kalırsınız. Verilen sözlerin tutulmaması ile gideceğiniz hiç bir kişi/kurum olmayacaktır. Şikayet mercilerine bağlı olmadıklarından aldığınız hizmetin sonucu ne olursa olsun razı olmak zorundasınız.

Öğrenciden özel ders ya da evde alınan özel ders ilkokul ve ortaokul öğrencileri için belli bir süre yoğun katkı sağladığı fakat sonra öğrencinin sıkılacağı bir durum olarak karşımıza çıkar. Öğrencinin sürekli ayağına gelen çalışma ortamı onun emek vermeden kolayca erişmesi ile ilgili çekici özelliklerini kaybeder. Öğrenci bu şekilde bir motivasyonsuzluğa düşerek ilgilisini kaybeder. Özellikle ilkokul öğrencileri için sıkça olan bu durumlar bir anda akademik olarak gerilemeye sebep olmaktadır. Belli bir rehberlik ve danışmanlık kontrolünde öğrencilerin seviyelerine göre takviye almaları daha kalıcı olacaktır. Çocuklarımızın akademik başarıları için seçilecek destek yöntemleri bu nedenle dikkatlice seçilmelidir. İlerleyen okul hayatı boyunca farklı modellere uyum sağlamasını zorlaştırmamalıdır. Akademik başarısına destek olsun diye alınan ders daha sonra motivasyon olarak öğrenciyi geriye sürükler.

Geri Bildirim Kalitesi

Çocuklarımızın başarıları asla tek bir parametre ile sağlanamaz. Akademik başarının arkasında olan bir çok parametreyi göz önünde bulundurmalıyız. Okul ve evdeki sosyal hayatı bunu etkilemektedir. Öğrencinin motivasyon durumunu göz önüne alıp ona ders programından, rehberliğe kadar yardımcı olacak bir danışmana ihtiyacı vardır. Bu işin eğitimini almış ve profesyonellikle yerine getiren kurumlar ile yapılmalıdır.

Öğrenciden özel ders aldığınızda belli dersler ve konular üzerinde başarı sağlandığını görebilirsiniz. İhtiyaç olduğunda ne bir başka öğretmen ne de farklı bir branş bulabilirsiniz. Bir kurumdan alınan hizmetle karşılaştırmak abes olduğu gibi alınan eğitim kalitesi de ölçülemez.

Genelde tek düze devam eden öğrenciden özel ders piyasası gelişime açık değildir. Salt bilgiyi aktarmak üzerine kurulduğu için öğretmenin gelişme göstermesi neredeyse sıfırdır. Bu nedenle öğrenciden özel ders alan velilerin beklentileri en düşük seviyededir. “Abisi/ablası ile ödev yapsınlar yeter” seviyesindeki yaklaşımlar ileriye dönük adaptasyon sorunları çıkarabileceğinden yukarıda bahsettik. Bunun yerine gelişime açık öğrenci ile birebir ilki alaka kuran tecrübeli kurumlar tercih edilmelidir. Öğrencinin okul, sınav, eğitim sistemi hakkında güncel bilgilerle akademik serüvenine hazırlamak her zaman daha doğru bir tercih olacaktır…

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Özel Ders YazılarıÖzel Ders Blogu


Diğer Rehberlik Yazıları / Rehberlik

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama