Blog

Matematik dersiyle ilgili daha önceki yazımda dersin öğrenciler için önemi ve Matematik özel dersin öğrenciye sağlayacağı avantajlara değinmiştim. Şimdi ise ülkemizde öğrencilerin Matematik dersinde neden bu kadar zorlandıklarını ve maalesef başarısız olduklarını açıklamaya çalışacağım. Atabey Özel Ders Merkezleri‘nde talep edilen derslerde en yüksek orana Matematik özel ders sahiptir. Bunun yanında ben de Matematik öğretmeni olduğumdan yüzlerce farklı seviyedeki öğrencilere binlerce saat Matematik özel ders verdim. Dolayısıyla bu konuda kapsamlı ve detaylı bir gözlem yapma imkanı buldum. Bu yazıda öğrencilerin matematik dersinde başarısız olmalarında okulların rolüne değinmeye çalışacağım.

Matematik dersiyle ilgili gözüme çarpan ilk ve en ciddi sorun öğrencilerin ilkokulda Matematik temelini tam alamamasıydı. Hatta ilerde değineceğim birçok sebebin de ortaya çıkmasında bu sorunun payı vardır. Okullarımızda 2005 yılında herhangi bir pilot uygulama yapılıp sonuçları analiz edilmeden birdenbire davranışçı eğitim modelinden yapılandırmacı eğitim modeline geçildi. Batıda uygulanan bu sistem direk ülkemizin eğitim sistemine tepeden inme bir şekilde getirilmiş oldu. Sistemin bize bakan tarafı oyunlarla ve çeşitli kreatif etkinliklerle Matematiği öğrencilere eğlenirken öğretmekti.

Fakat öğretmenlerimizin herhangi bir hazırlığı olmadığından yaratıcı oyunlar ve etkinliklerden ziyade taklitten öteye geçemeyen işler yaptılar. En ciddi hataları da öğrencinin mutlak suretle hafızasına kazıması gereken zihinden toplama çıkarma, çarpım tablosu, aritmetik işlemler kısacası matematikte işlem yetisini kazandırmak yerine parmakla saymayı öğrettiler. Hatta çarpım tablosunu ezberlemeyi yasakladılar. Bunun sonucunda zihinden işlem yapamayan, konuyu anlasa dahi işlemde takılan ve çok fazla işlem hatası yapan bir nesil ortaya çıktı. Maalesef hala bu hata yapılmaya devam ediliyor. Ortaokul ve lise Matematik konularını öğretmeye çalışmak temeli zayıf bir binanın içine dekorasyon yapmak gibi oluyor. Dolayısıyla sonuçta alınamıyor. Atabey Özel Ders Merkezi olarak Matematik temel eksikliğinde olan öğrencilerle temel eksiğini giderecek çalışmalar yapmadan sonuç alınamayacağını düşünüyoruz. Bu konuda her seviyeye uygun modüller oluşturduk ve çok olumlu sonuçlar aldık.

Öğrencilerin okullardaki tek sorunu tepeden inme eğitim sistemi değil maalesef. Kalabalık sınıflar ve akademik seviye farklılıkları Matematik gibi derslerin anlaşılmasını aşırı derecede zorlaştırıyor. Öğretmenlerimiz ne kadar tecrübeli olsa da 30-40 kişilik sınıflarda farklı seviyeden öğrencilerin hepsini konsülde edecek şekilde ders işlemeleri çok zor. Dolayısıyla dersler genelde akademik seviyesi yüksek olan öğrencilerle işlenir hale geliyor ve birçok öğrenci kalabalık sınıflarda kayboluyor. Atabey Özel Ders Merkezi olarak birebir özel dersin yanında 12 kişilik sınıflarda akademik seviyelerin birbirine yakın olmasına çok dikkat ediyoruz.

Son olarak değinmeden geçemeyeceğim kaynak sorunu var. Üzülerek söylemeliyim ki Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazdığı ve son yıllarda ücretsiz olarak dağıttığı kaynak kitaplar piyasada gördüğüm en yetersiz kaynaklardır. Gerek içerik, konu anlatımı ve örnek soru çözümleri açısından gerekse baskı ve grafik açısından çok yetersiz kalıyor. Bunun yanında yönetmelik gereği öğretmenlerin yardımcı kaynak kullanması ve tavsiye etmesi de yasaktır. 2012 yılında Fatih Projesi kapsamında dağıtılan tabletlerde dahi herhangi bir ders içeriği yoktu. Atabey Özel Ders Merkezi’nde 20’ye yakın yayın yelpazesinden her öğrenciye seviyesine göre kaynak kullandırılır.

Benim Matematik dersinde yaşanan sıkıntılarla ilgili okullar özelinde gözlemleyebildiğim en ciddi sorunlar bu şekilde sıralanıyor. Aile, çevre, içsel faktörler gibi konulara diğer yazılarda değineceğim. Yeni yazılarda görüşmek üzere…

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


 


Diğer Matematik Yazıları / Matematik


Diğer Sınava Hazırlık Yazıları / Sınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama