Blog

Matematiği Anlamanın En Kolay Yolu

Atabey Eğitim Kurumları’na ait 31 şubede en fazla talep edilen derslerden bir tanesi Matematik birebir derstir. Bu derse karşı ülkemizde oluşan genel kanı dersin çok zor olduğu yönündedir. Hatta bu söylem o kadar etkilidir ki; daha 1. sınıfa yeni başlayan öğrencilerden bile dersin zor olduğuna dair sözler duyulmaktadır. Matematik dersinin öğrencilerimiz ve velilerimiz nezdinde zor olarak algılanmasının ana sebeplerinden bir tanesi ne yazık ki derse olan ön yargıdır. Bu tabuyu yıkmak adına matematiği anlamanın en kolay yolu için yapılması gerekenleri aşağıda sıraladık.

Ülkemiz 2005 yılında, davranışçı eğitim modelinden yapılandırmacı eğitim modeline geçti. Sisteme geçiş yapılırken öğretmenlere bu sistemle alakalı gerekli donanım sağlanamadı ne yazık ki. Yapılması gereken düzenlemeler yapılmadan gerçekleştirilen sistem değişikliği öğrencilerin zihinlerinde zor tabusu olan matematik dersini iyice zor hale getirdi. Çünkü matematik küçük yaşlardan itibaren çocuklara sevdirilerek daha rahat öğretilebilecekken yeni sistem işlem yapma yetisi kazandırmak yerine parmakla saymayı öğretiyordu. Bu durum ileri ki sınıflarda karşımıza konuyu anlasa da işlem yapamayan öğrenciler olarak karşımıza çıkıyordu.

Matematik Temeli Sağlam Oluşturulmalı

Çocuklarımıza matematik dersini küçük yaşlarda sevdirerek işe başlamalıyız. Mümkünse okula yeni başlayacak veya başlamış olan çocukların yanında “matematik zordur” klişesinden uzak durmalı, hayatlarının her alanında onlara yardımcı olabilecek bu dersten soğumalarını sağlayacak örneklemeler yapmamalıyız.

Sayıları onların dünyasına yaratıcı oyunlar ve etkinliklerle yavaş yavaş monte etmeye çalışmalıyız. Zihinden işlem yapmaya teşvik etmeli, matematiğin temeli olan 4 işlemi mümkün mertebe bu şekilde işlemelerini sağlamalıyız.

Matematik Dersine Takviye Desteği

Öğrenciniz okula başladı ve matematik dersi ile alakalı problem yaşaması muhtemel görünüyor. Bu sorunun erken teşhis ve tedavisi öğrencinizin hem eğitim hayatı hem de kariyeri boyunca yapılacak en önemli takviye desteği haline gelebilir. Bu durum ötelenmemeli veya nasıl olsa toparlar duygusuyla hareket edilmemelidir. Öğrencinin hataları doğru tespit edilmeli ve gerekiyorsa birebir derslerle bu hatalar giderilmelidir.

Bol bol soru çözümü yapılmalı, işlem yapma ile alakalı pratik kazanılmalı, matematik yapı olarak üstüne koyarak ilerleyen bir yapıya sahip olduğu için mümkün olabildiğince derslerde sürdürülebilir devamlılık sağlanmalı ve devamsızlık yapılmamaya özen gösterilmelidir.  

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


 


Diğer Matematik Yazıları / Matematik


Diğer Sınava Hazırlık Yazıları / Sınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama