Blog

Yılın ilk sınavları yaklaşırken ortaokul ve lise son sınıftaki öğrencileri de bir telaş sardı. Eğitimcilerin genel düşüncesi “iyi bir okul tercihi her zaman hayatın genelini etkiler” şeklindedir.
Yeni sınav sisteminin gelmesi ile birlikte veliler de telaşlandı. LGS sisteminde detayların sınav yaklaşmasına rağmen netleşmemesi de bu durumu tetikliyor. İyi bir seçim yapmak zorunda olduklarını düşünen aileler sistemin içeriğini bilmediklerinden yanlış kararlar vereceklerini sanıyorlar. Ama durum bundan farklı açılardan da ele alınabilir.

İyi bir lise seçimi için değerlendirilecek kriterler hedeflere göre değişir. Ama meslek hayatına sağlam bir adım atma hedefi olan bireyler kararlı olmalıdır.  Velilerin bu konudaki kararlılıkları öğrencilere yansıtması onların da hedef belirlemesinde büyük önem taşır.

Yeni sınav sistemiyle kulağımıza gelen nitelikli lise kavramını açıklamakla başlayalım. Daha öncesinde başarılarından söz ettirmiş liseler yetkili kurumlarca nitelikli lise olarak adlandırılacak. Öğrenciler yeni sınav sisteminde tercih yaparken belli kriterleri yerine getirmek şartıyla bu liselerde okuyabilecekler. Yukarıda da değimiz gibi eğer sağlam bir adımla meslek hayatına atılmak gibi bir planınız varsa bunun yolu nitelikli liselerden geçecek.

Bir öğrencinin ortaokul son sınıfta meslek seçimi adına sağlıklı karar vermesi beklenemez. Varsa okulda rehberlik öğretmeni ya da gittiği kurslardaki ilgili eğitmenleri ile oturup görüşülmelidir. Ailenin yapısı olsun öğrencinin kapasitesi olsun hepsi değerlendirilerek bir gelecek planı yapılabilir. Bunun ilk adımı lise seçimi diyebiliriz.

Lise Türü Ne Kadar Önemli?

Seçilen lise türü öğrencinin alacağı sayısal ve sözel ağırlıklı dersleri belirler. Ama temel unsur öğrencinin becerileridir. İlgili duyduğu alanlara yönelmesi bu yıllarda çok önemlidir. Öğrencinin ilerde doktor olmak gibi bir hayali varsa meslek lisesine gönderip tüm sayısal derslerden bihaber 4 yıl geçirmesi felaket olacaktır. Bunun yerine normal lise seçimiyle azami bir temel oluşturulması daha yararlı olacaktır.

Okul Eve Uzak Olsa Ne Olur?

Bu tamamen ailenin kendi kendine aşabileceği bir durum. Eğer öğrencinin bir hedefi varsa lisenin nerede olduğunun bir önemi yoktur. İstediği hedef doğrultusunda bir dizi zorluğa göğüs germek zorundadır. Bu zorluklara kış saati uygulamasının kaldırılması ile zifiri karanlıkta okula gitmek de dahil.
LGS tercih sisteminde eve yakın uygulaması bu sorunu ortadan kaldırmayı hedeflese de çevresinde nitelikli okul bulunmayan öğrenciler için tercih maalesef uzaktaki nitelikli okul olacaktır.

Öğretmen Kadrosunun Payı Nedir?

Öğrenci merkezli eğitim diye duysak da bunu uygulayacak olan öğretmen ve okul idaresidir. Seçeceğiniz kurumun müdüründen, rehberlik öğretmeninin sisteme yaklaşımına kadar birçok konuda bilgi edinmek önemli olacaktır. Öğretmenlerin okullardaki kalitenin artmasındaki etkileri büyük olacaktır.

Üniversite Yerleştirme Oranı?

Bir okulun nitelikleri tartışılır ama üniversiteye yerleştirme başarısının ortaya koyduğu tek şey vardır. “Başarı odaklı”. Bunun en ölçülebilir yolu üniversite kazananların sayısı diyebiliriz. Liseden mezun olup çeşitli meslek gruplarında çalışanlar azımsanmayacak kadar olsa da ülkemizde lisans mezunları hala itibar görmekte. Meslek hayatına bir kaç adım ilerde başlamak üniversiteden mezun olmakla mümkün. Bu nedenle üniversite sınavı için müfredatı başarılı şekilde uygulayan okullar tercih edildiğinde başarı da sizi takip eder.

Öğrencinin Kapasitesi Ne Kadar Etkiler?

Akademik başarıları sonrası meslek hayatına atılmak daha cazip gelse de öğrencinin eğilimi olduğu bir konuda daha çabuk sonuca ulaşması da mümkün. Nice yetenekli sanatçı, zanaatkar mesleklerinin okullarından değil yetişmişliklerinden beslenir. Bu nedenle öğrencinin kapasitesinin getirileri iyi değerlendirilmelidir. Ülkemizde her meslek grubunu yetiştiren meslek liseleri tam olarak bu adımda işinize yarayabilir.

Ama asla unutulmamalıdır ki öğrencinin meslek gruplarındaki başarısı akademik seviyesi ne olursa olsun eğitimle taçlandırılmalıdır. Nitelikli lise değil nitelikli tercih yaparak kapasitenizi en yüksek seviyede değerlendirmeniz sizi hayatta en doğru yere getirecektir.

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama