Blog

Lise Sınavına Hazırlananlara Tavsiyeler

Öğrencilerin okumak istedikleri lise için girecekleri sınava hazırlanma süreleri çok kısa gibi gelebilir. Aslında tam olarak görüldüğü gibi değildir. Çünkü okul derslerine odaklanan öğrencilerin bu sınavlarda da başarıyı yakaladığını görüyoruz. Değişen sistem, öğrenciyi biraz daha okul müfredatını bir kenara bırakmaktan alıkoyuyor. Sınav sorularının müfredatla paralel gitmesi öğrencilerin okul derslerine de önem vermesini gerektiriyor.

Eskiden öğrenci sınav yılına girdiğinde tamamen odasına kapanır ve sadece sınav konularına çalışırdı. Fakat bugünkü lise giriş sınavı olan LGS için yönetmelik 8. sınıf müfredatını baz alıyor. Hal böyle olunca öğrenci kendini okuldan soyutlamadan hem liselere geçiş sınavına hazırlanmış hem de okul derslerini ihmal etmemiş olacak.

Sınava Hazırlanırken Okul Dersleri Ne Olacak?

Sınava hazırlıkta okul derslerini bir kenara attıran sebeplerden biri de temeldeki bilgilerin eksik olmasıdır. Öğrencinin okuldaki diğer arkadaşlarının hızına yetişememesi ya da kalabalık sınıflar nedeniyle soru sormaya çekinmesi zamanla bilgi eksikliğini büyütür. Sınava hazırlanmak için masaya oturduğunuzda arkada bir yığın çalışılması gereken konu, önünde ise 8. sınıf müfredatı olur.

Öğrencilerin TEOG gibi kademeli olarak girdikleri sınavlara hazırlanmaları kolaydır. Sınav yılda bir olduğu zaman, sınav yaklaşırken eksikler gün yüzüne çıkar ve hemen kapatılmaya çalışılırdı. Yeni sınav sisteminde öğrencinin dikkat etmesi gereken konulardan biri budur. Ortaokulun sonunda gireceği sınav için 2-3 yıllık sağlam bir temel oluşturmaya dikkat etmelidir ki, okul dönemindeki dikkatsizliklerinden dolayı niteliksiz bir liseye gitmeyi kimse istemez.

Velilerin ve öğrencilerin ortaokul boyunca otokontrol yapıp konu eksikliği meydana gelmeden müdahale etmeleri gerektir. Ama birçok velinin buna vakti ve öğrenimi yeterli olmayabilir. Bu nedenle öğrencinin okul derslerine ek olarak destek alması gerekebilir. Destek alınacak kurumu seçerken öğrencinin ihtiyacına cevap vermek öncelik olmalıdır. Öğrencinin durumu iyi analiz yapıldıktan sonra bir yol haritası oluşturulmadır.

TAKVİYE ALALIM AMA NASIL?

Kurumuzda öğrencilere birebir özel ders vererek asıl ihtiyaç karşılanır. Eksik bilgi tek kanaldan tamamlanır. Daha sonra soru çözümleri ve konu tekrarları ile temel sağlamlaştırılır. Sınava hazırlanırken kullanabileceğiniz bu yöntemi biraz daha ayrıntılı anlatmak mümkün.

Türkçe dersiyle başlayalım. Türkçe ana dilimiz olsa bile okuduğunu anlama oranımız çok düşük. Türkçeyi bir dil olarak ele alıp, tüm inceliklerine kadar öğrenmek için destek gerekmektedir. Okullarda aldığınız eğitim size yeterli gelmeyebilir, kalabalık sınıflardan dolayı gerekli ilgiyi görmemiş olabilirsiniz. Özel derste siz ilgi odağısınızdır ve bu yüzden bir konuyu anlamadan diğer konuya geçilmez. Soru çözme tekniklerini öğrenmeden soru çözümü yapılamaz. Tüm pratik bilgileri almadan hızlı ve doğru soru çözümü yapamazsınız. Türkçe özel ders size pratiklik, hız ve konu anlama bütünlüğü kazandıracaktır. Eski TEOG sınavlarından farklı olacak LGS sorularında Türkçe dersi ayrı bir önem kazanmıştır.

Matematik dersine gelecek olursak ülkemizin şartlarında ortaokulda matematiği iyi olmayan bir öğrenci hiçbir ortaokul sınavında başarılı olamaz. Hemen hemen bütün sınavlarda en ağırlıklı ve fazla puan getiren kısım matematiktir. Matematik olmadan bilim eksiktir. O yüzden liselere giriş sınavına hazırlanırken matematik dersinden temel eksikliği olmaması önemlidir.

İngilizceden söz edecek olursak takviye olarak İngilizce özel ders alırsanız ilköğretimin ilk kademelerinden başlayarak, kariyer basamaklarının son kısmına kadar ilerlemekte yardımcı olacaktır. Bu durumu İngilizce eksiği olanların görmezden gelmemesi gerekmektedir.

Fen Bilimleri dersini liselere giriş sınavında iyi olabilmek için pratikler yaparak deneylerle akılda daha kalıcı şekil sağlayabiliriz. Sosyal Bilgisi dersi ise genelde matematiği iyi olan öğrenciler için kabus haline gelmiştir. Kodlama ve kısaltmalarla daha iyi anlaşılabilir, eski adı teog olan yeni adı lgs olacağına dair açıklama yapılan liselere hazırlananların gireceği sınav için takviye çok önemlidir.

Bir öğrenci ilk okuldan beri ilk büyük sınava gireceği için de kaygılı olacaktır. Lgs yüzünden kaygılanmaya gerek olmadığı, birebir özel derslerde sorunları aşarak öğrencinin sınavda daha iyi olmasının sağlanabileceği bilinmelidir.

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama