Blog

2019 LGS Örnek Sorular Açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Haziran 2019’da yapılacak olan LGS (Liseye Geçiş Sınavı) sorularını aylık olarak yayınlamaya devam ediyor. Ocak ayında yayınlanan örnek soruları sözel ve sayısal olarak aşağıda bulabilirsiniz.

45 TL’den başlayan özel ders fiyatlarımızla kendi ders paketinizi oluşturmak için atabeyozelders.comozel-ders-fiyatlari sayfamızı incelemeyi unutmayınız.

Sözel

Sayısal

TEOG yerine getirilen LGS sınavı için örnek sorular yayınlandı. MEB kendi sitesinde yer alan sayfada her branşın örnek sorularına yer verdi. Öğrencilerin lise tercihlerini yapacakları TEOG yerine gelen LGS sınavı iki oturumda yapılacak. Öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneklerinin ölçüleceği bu sınav  TEOG’dan farklı olarak Haziran’da yapılacak.

Eski TEOG sınavından farklı olarak öğrenciler sadece 8. sınıf müfredatından sorumlu tutulacaklar. Sayısal ve sözel alanlardaki başarılarını göstermeleri için sadece 135 dakikaları olacak.  Yine TEOG sisteminden farklı olarak LGS‘de öğrencilere iki adet optik form dağıtılacak. Öğrenciler sayısal ve sözel alanlar için ayrı form doldurmuş olacaklar.

MEB web sayfasında belirtildiği üzere 8. sınıf kazanımlarını ölçmesi planlanan bu sınavda TEOG gibi her sene yapılmayacak. Öğrencilerin streslerini tek sınava indirmesi hedeflenen yeni sistemin bu durumu ne kadar düzelteceğini önümüzdeki yıllarda görmüş olacağız.

Öğrenciler için TEOG yerine getirilen LGS sınavına özel dersle hazırlanma fırsatı Atabey Özel Ders Merkezleri’nde.  LGS’ye özel dersle hazırlanmak için özel ders sayfamızı ziyaret edebilir özel ders fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz.

SÖZEL BÖLÜM

Öğrencilerin LGS’de gireceği ilk oturum sözel olarak açıklandı. Öğrenciler burada yaşıtları ile 75 dakikalık bir mücadele içerisine girecekler. Sosyal Bilgiler branşının çıkarılmasının büyük tepki aldığı yeni lise sınavında soru dağılımı şu şekilde olacak;

Türkçe  20 soru

T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük           10 soru

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi       10 soru

Yabancı Dil         10 soru

Liselere Giriş Sınavı‘nın sözel oturumunda öğrencilere sorulacak soruların genel olarak uzun paragraflar içermesi sebebiyle cevapların okuduğunu doğru anlama ve yorum ağırlıklı olması bekleniyor. Öğrencilerin okuduklarını yorumlamaları ve soruları buna göre cevaplamaları tekniği TEOG sınavında da kullanılıyordu.

SAYISAL BÖLÜM

MEB’in Teog yerine getirdiği MYS sisteminin sınavı LGS‘de ikinci oturum sayısal derslere ayrılmış durumda. Öğrencilerin sözel derslerden oluşan oturumdan sonraki gün gireceği ikinci oturumda süre birinci oturuma göre daha kısa tutulmuş. Sadece Matematik ve Fen Bilgisi sorularından oluşacak bu sınav için öğrencilere verilecek süre 60 dakika olacak.

TEOG dönemi soru mantığıyla hazırlandığı gözlenen LGS sayısal soruları, öğrencilerin okul derslerinden tanıdık oldukları sorularla bu oturumda karşılaşma ihtimalini güçlendiriyor.

LGS sayısal soru dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır.

Matematik         20 soru

Fen Bilimleri     20 soru

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

    Talep

   Fiyat Hesaplama

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.