Blog

Günümüzde lisan bilmek oldukça önemlidir. Farklı dilde konuşma becerisine sahip bireyler yaşamın her döneminde avantajlıdır. Bu avantaj en çok da öğrenim hayatı, sosyal çevre ve iş hayatına yansır. Günümüzde kamu ve özel sektör alanları bir ve birden fazla dil bilen personel ve yönetici kadrosu ile çalışmayı tercih etmektedir. Bir ve birden fazla dil bilmek birey için oldukça önemlidir. Bu dillerden en önemlisi “common language” yani bir anlamda dünya dili, ortak dil olarak geçen İngilizce’dir.

Günümüzde İngilizce en yaygın kullanılan dil olup, bütün bireylerin İngilizce konuşması beklenmektedir. Bir çok yerde İngilizce bilmek kıstas olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada İngilizce ders almakta birçok fayda sağlayacaktır. Kur şeklinde alınan İngilizce dersleri de mevcuttur. Kurs ve çeşitli yerlerde bu kurlar a1/a2/b1/b2/c1/c2 olarak gruplandırılır.

Kursa gitmek faydalı olsa da özel ders ile birebir iletişime geçip bilgi akışı sağlanması daha sağlıklıdır. Öğretmenin yabancı asıllı olması “pronunciation” olarak geçen telaffuz için çok önemlidir ve ayrıca konuşma dili olarak bazı kelimelerdeki harflerin yutulması ve diğer pratikler için yabancı asıllı öğretmen daha tercih edilesidir. İngilizce birebir ders sayesinde birey okuma(reading), konuşma(speaking), dinleme(listening), ve yazma(writing) olarak daha detaylı bir ders programı edinmiş olur. Bu dersler çeşitli pratiklerle desteklenir.

Pratik Yapılmalıdır

Düzenli listening ve speaking yapılması gerekmektedir. Dilin dönmesi ve terimlerin doğru söylenmesi konuşmadaki akıcılık için çok önemlidir. Çeşitli film ve dizilerde listening pratikleri gerçekleştirilebilir. Daha sonra kelime öğrenmek için özel kelime kartlarına ihtiyaç duyulur. Kelime hazinesi olmadan bir dili öğrenmek oldukça zordur. Teori kısmı, kuralları öğrenilse bile pratikte sıkıntı çıkabilir. Bu yüzden öğretmenler pratiğin üzerinde daha çok durur. Fakat mantığında oturtulması gerekmektedir. İngilizce’de, Türkçe’de de olduğu gibi zaman kavramı vardır writing yani yazma işlemi yaparken zaman eklerinin doğru kullanılması gerekir ve aynı zamanda pratikte de karıştırılmamalıdır. Aksi halde doğru kurulduğu sanılan cümleler farklı anlamlar içerebilir. Bunun için öğretmenler dilin mantığının oturtulması amaçlı zaman kavramları ve dildeki çeşitli kuralları anlattıktan sonra pekiştirmek için writing/listening/speaking/reading pratiklerine ihtiyaç duyarlar. Bu pratikler dışında birebir ders konularını şu başlıklar altında ele alabiliriz:

Simple Present Tense Past Perferct Tense
Present Continuous Tense Past Perfect Continuos Tense
Simple Past Tense Simple Future Tense
Past Continuous Tense Future Continuous Tense
Present Perfect Tense Future Perfect Tense
Present Perferct Continuous Tense Future Perfect Continuous Tense

Nasıl Pratik Yapılır?

Dil eğitimleri pratik ister. Pratik yapılmadığında alınan tüm eğitim boşa gitmiş olur. Bu yüzden verimli bir eğitim için İngilizce birebir ders dışında ekstra çalışmalar yapmak gerekir. Örneğin; İngilizce filmler, diziler izlemek şarkılar dinlemek gerekir. Telaffuz ve dinleme, yabancı dil öğrenmede etkili bir ek çalışma biçimidir. Hem eğlendiren hem de pratik amaçlı bir çalışmadır. İzlenecek dizi ve filmler ilk önce Türkçe alt yazılı izlenip ikinci kez İngilizce alt yazı olarak izlendiğinde söylenen cümleler daha rahat anlaşılabilir ve telaffuz edilebilir. Ayrıca ek çalışmalardan bir başkası da ana dili İngilizce olan kişilerle sohbet etmek olabilir. Bu sayede konuşurken cümle kurmaya çalışarak cümle kurma becerisi hızla gelişecektir. İngilizce konuşma süreci bu egzersiz sayesinde normalden daha hızlı bir şekilde gelişir.

Özel derse ek olarak İngilizce eğitim alan kişiler İngilizce kitaplar okuyabilirler. Kitap okuma çalışması okuma anlama becerisinin gelişmesi için en etkili çalışmalardan biridir. Alternatif bir pratik olarak kitabi okuduktan sonra İngilizce olarak küçük bir özetini çıkarmakta yine etkili öğrenme metotlarından bir tanesidir. Özet çıkarma çalışması da hem okuma, anlama hem de yazma becerisini tamamıyla iyi yönde etkileyecektir.

Özel dersin dışında verimli çalışma için başka bir yöntem de kelimelerin ezberlenmesidir. Kelime ezberlemeyi eğlenceli hale getirerek kalıcılığı sağlanabilir. Günlük kullanılan yiyecek-içecek, kozmetik ürünü, evdeki herhangi bir eşya hepsinin üzerine İngilizce karşılıkları yazılabilir ve bir süre sonra yazılar silindiğinde de o kelimeler öğrenmiş olunur. Bilginin kalıcılığının sağlanması için o bilgilerin sürekli kullanılması gerekir. Birebir derse ek olarak bu şekilde çalışmalar yaparak çok daha verimli bir İngilizce eğitimi sağlanabilir.

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer İngilizce Yazılarıİngilizce


Diğer Özel Ders YazılarıÖzel Ders Blogu

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama