Blog

CV NEDİR? İK AÇISINDAN ÖNEMLİ MİDİR?

Curriculum vitae, latince kökenli olan bu kelimeyi Türkçemizde genellikle özgeçmiş olarak kullanıyoruz. Kısacası iş başvurularında kimliğimiz yerine geçen, temelde bizi tanıtmaya yarayan bir belgedir. Nedir bu cv neden adımızı bile sormadan cv’miz olup olmadığını sorarlar. Bu yazıda cv’nin iş yerleri açısından önemini ve doğru CV hazırlamak için ne yapmamız gerektiğini paylaşacağız.

Atabey özel kurs merkezleri olarak İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında toplamda 20 şube ile özel dersi kurumsal bir yapıda gerçekleştiriyoruz. Günde onlarca öğretmen adayı hem kariyer sitelerinden hem de kurumsal mailimizden özel ders öğretmenimiz olabilmek için başvuruda bulunuyor. Takdir edersiniz ki herkese dönüş yapma veya işe alma şansımız olmuyor. Belirlediğimiz kriterler ekseninde bize en uygun öğretmen ile yolumuza devam ediyoruz.

İşte burada çok önemli bir nokta var ki o da doğru bir cv ile bize ulaşıyor olmanız, öğrencilik dönemlerinizden hatırlayın üniversitelerin öğrenci kulüpleri genelde kariyer günleri adı altında sektörlerinde önemli kişileri ve ik uzmanlarını konuşmacı olarak çağırırlar ik’cılar size mülakat teknikleri ve cv hazırlama konusunda bilgiler verirdi. Bu gibi etkinliklere katılanlar çok şanslı çünkü üniversite eğitimlerinde maalesef çalışma hayatına hazırlık adına bir şey anlatılmıyor ve birçok kişi cv hazırlamanın önemini bilmiyor, bilmediği gibi gerekli araştırmaları da yapmıyor. Böyle olunca da zaten ülke ekonomisinin malum şartlarında gayet zor olan iş bulma meselesi iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Atabey özel kurs merkezlerinin insan kaynakları departmanı olarak ‘bizce’ doğru cv nasıl olmalı bunu anlatacağız. Cv’nizi görmeden sizi tanıyamayız sizi tanıyamazsak da işe alamayız bu döngünün kilit noktası doğru bir cv hazırlamaktan geçiyor.

DOĞRU CV NASIL HAZIRLANIR?

Doğru cv hazırlamayı 2 bölümde ele alabiliriz. Gelin bu bölümleri inceleyelim;

1- Hazır Format

Kariyer sitelerindeki hazır formları doğru cv doldurma noktasında işinizi kolaylaştırabilir. Bu tarz sitelerde zaten yapı itibari ile bir cv de olması gereken içerikler oluyor, önemli olan boşlukları doğru bir biçimde doldurmanız. Maalesef ki ilanlara gelen başvuruları incelediğimizde “hakkında, adı soyadı, telefon numarası” dışında bir bilgi yazmayan insanları bile görüyoruz. Diğer yandan tüm içeriği hakkını vererek doldurup ön yazı ile iletmek istediklerini yazan kişiler de var. Sizce de kimin işe alınacağı gayet açık değil mi?

Peki nedir bu hakkını vererek doldurmak? Hazır formda cevap bekleyen tüm soruları eksiksiz doldurmakla işe başlamalıyız. İş deneyimleri kısmında sadece çalıştığınız yerleri değil oralarda yaptığınız işleri de yazmak sizi diğer başvurulardan bir adım öne çıkarır. Kişisel özellikler veya hakkında gibi kısımlara sizi işe almamız halinde bize neler katacaksınız öne çıkan özellikleriniz veya önemli olduğunu düşündüğünüz yetkinliklerinizi yazmanız çok önemli. Unutmayın sizin hakkınızda ne kadar çok şey bilirsek sizi işe almaya o kadar yakınız demektir. Burada bir ayrıntıya dikkat çekelim hakkınızda bilmek istediğimiz şeyler, aile yapınız, kaç kardeş olduğunuz, okul dönemi hikayeleriniz değil. Aman diyelim sempatiklik adına “güneşli bir günde şurada doğdum”a kadar inme hatasına düşmeyin. Görmek istediğimiz şey (her işverenin görmek istediği şey) bizim aradığımız yetkinliklerin ne kadarının sizde olduğudur. Biz özel ders tecrübesi olan öğretmen arıyorsak ve sen özel ders vermişsen bize bundan bahset mesela. Hakkında bizim istediğimiz nelere sahipsin bunu öne çıkart ki tercih edilebilme oranın artsın.

ŞUBE YÖNETİCİ BAŞVURU

Pozisyon başvurusu için tıklayınız

İstanbul‘da 20 şubesi ile hizmet veren özel ders merkezlerimize yönetici kadro arayışımız bulunmaktadır. Eğitim sektöründe yönetici olarak kendinizi ve kariyerinizi bu alanda geliştirmek  istiyorsanız yukarıdaki resmi tıklayınız.

ÖĞRETMEN BAŞVURU

Atabey’de öğretmen pozisyonu başvuruları buradan yapılır

İstanbul‘da 20 şubesi ile hizmet veren özel ders merkezlerimize yönetici kadro arayışımız bulunmaktadır. Eğitim sektöründe yönetici olarak kendinizi ve kariyerinizi bu alanda geliştirmek  istiyorsanız yukarıdaki resmi tıklayınız.

2- Ben Daha İyi CV Hazırlarım Diyenler

Kendi cv’mi kendim hazırlamak istiyorum kariyer sitelerine üye olmak istemiyorum diyenler burada mı tavsiyeler geliyor. Cv kafanızda büyüttüğünüz kadar karmaşık bir yapı değildir, öncelikle doğru cv hazırlamak için gruplama yaparak başlayalım.

Yazacağınız bilgileri aşağıdaki gibi gruplayalım;

  • Kişisel – İletişim Bilgileriniz
  • Eğitim Bilgileriniz
  • Çalışma Durumunuz
  • Referanslarınız

Kişisel bilgiler bölümüyle başlayalım. Cv’nin temel yapı taşı kendinizi tanıtacağınız kişisel bilgiler bölümüdür. Burada kısaca TC kimlik no, ad-soyad, doğum tarihi, medeni hal, askerlik durumu(baylar için) ve sizinle iletişime geçilebilecek güncel telefon, e-mail ve adres bilgilerinizi yazmanız gerekiyor. Size komik gelebilir belki ama başvurular arasında adresini belirtmemiş onlarca CV görüyoruz. Ayrıca vesikalık bir fotoğrafınız veya mümkün değilse vesikalık ölçüde ciddiyetle çekilmiş bir fotoğrafınız cv’de yer almalıdır. Fakat başvuru yapacağınız yer fotoğrafsız cv şeklinde özel bir durum belirtmiş ise bunu dikkate almanız gerekir. Doldurduğunuz bilgilerin güncel olması geleceğinizi belirleyecektir. Zira beğenilen bir cv ile iletişime bu yollarla geçilecektir, değiştirilen numara ve kullanılmayan e-mail adresi iş yaşamınızı başlamadan bitirir. Kimseden ev adresinize mülakata çağrı mektubu beklememelisiniz.

Eğitim bilgileri kısmını sondan geriye doğru yazmanız gerekmektedir. Mezun olduğunuz üniversite ve liseyi yazmalısınız. Orta ve ilkokulun yazılıp yazılmaması çok da önemli bir nokta değildir. Zira artık birçok üniversiteli yüksek lisans yapmakta ve sondan başa doğru sıralama yapıldığı zaman uzun bir liste oluşmaktadır. Cv’yi okuyacak kişiyi boğmadan kendimizden bahsetmek bize fayda sağlar. Ayrıca varsa bildiğiniz diğer diller ve seviyeleri, önemli gördüğünüz başarılarınız ve katılım gösterdiğiniz seminer sertifikalarınız yer almalıdır. Hobilerinizi yazmanız ik sorumlularının büyük çoğunluğunda pek de önemli değildir. Çünkü tüm ülkenin ortak! hobilerini her cv’de görmek değerlendirme yapacak kişiler için bir anlam ifade etmemektedir.

Çalışma bilgilerini yazacağımız kısımda en önemli ayrıntı tarih sıralamasıdır. Sebebi ise bu kısımda çalışmadığınız tarih aralığını belirtmemeniz insan kaynakları uzmanının kafasında soru işareti oluşturur. Eğer dönemler arası gerçekten boş geçtiyse son çalışma yeriniz ile ilgili bilgileri yazmadan önce ‘4 aylık bir aradan sonra’ gibi ifadeler kullanarak durumu belirtmeniz gerekir ki tarihleri yanlış yazdığınız değil gerçekten çalışmadığınız anlaşılabilsin. Dikkat edilmesi gereken bir başka ayrıntı ise çalışmış olduğunuz işyerlerinden ayrılma sebebinizdir. İk çalışanları arasında farklı bir sektör bağı olduğu için bu bilgiyi kesinlikle doğru olarak belirtmeniz gerekir.

Hazırlamış olduğunuz cv’nin son kısmında referanslarınızı yazmalısınız burada dikkat edilecek nokta üniversite profesörleriniz, bölüm başkanlarınız gibi akademik kadroları referans olarak göstermemeye dikkat etmek olmalıdır. Okul biterken hocalarınız yarım ağız beni referans olarak yazabilirsiniz der ya da siz sorunca söyler. Fakat ülkemiz üniversitelerinde dersinin profesörünü bir kez görmeden asistanıyla mezun olmuş birçok öğrenci olduğunu düşündüğümüzde bizim o profesörü arayıp hakkınızda bilgi almamız ne derece mümkün olur bir düşünün. Eminim ik sorumlularına hak vereceksiniz. Referanslarınıza sizinle daha önce herhangi bir yerde çalışmış (bir dernek, bir öğrenci kulübü, bir seminer organizasyonu veya bir kurs) kişileri yazmanız sizin nasıl çalıştığınızı gören, bir defadan fazla konuşmuş olduğunuz kişiler üzerinde bıraktığınız etkilerin öğrenilmesi sizin adınıza doğru adımlar olacaktır. Bir tanıdığınızın kolejde müdür olan tanıdığı, komşunuzun eltisinin devlet memuru olan eniştesini yazmak gibi hatalar sizlerin işini zorlaştıracaktır.

Toparlamak gerekirse kronolojik bir özgeçmiş iş başvurularında kimliğiniz yerine geçer kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız, kurumun istediği özelliklere ne kadar yakın olursanız işe alınma ihtimaliniz o kadar artar. CV doldurmak ciddiye alınması gereken bir iştir. Aman doldur gitsin mantığı ile hareket etmek asla kazancınız olmayacaktır. Toplamda 15 – 20 dakikanızı ayırıp tüm ciddiyetinizle doğru bir şekilde doldurmuş olduğunuz cv sizi diğer adaylardan bir adım öne taşıyacaktır.

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama