Blog

Deneme Sınavı Sonuçları Nasıl Analiz Edilmeli?

Üniversiteye giriş sınavına sayılı günler kaldı. Son zaman diliminde bir çok öğrenci gibi sen de konu eksiklerini giderip konu tekrarlarını yapıyor olmalısın. Senin gerçek performansını yansıtacak en önemli araç deneme sınavıdır.

Her deneme sınavı yeterliliğini, konu eksikliğini, zamanı verimli kullanman ile ilgili ipuçları verir. Kısacası senin için bu sınavlar boy aynası gibidir. Deneme sınavı olurken nelere dikkat etmen gerektiğini üniversite hazırlık denemelerinde neye dikkat edilir yazımızda bulabilirsin.

Deneme sınavına girmek kadar sonuçlarını analiz etmek de senin için çok önemlidir. Yapılan en büyük hata denemeyi çözdükten sonra bir kenara atmaktır.  Halbuki doğru değerlendirdiğin her deneme sınavı seni birkaç adım öne geçirebilir. Şimdi hazırsan deneme sınavı sonuçları nasıl analiz edilmeli sorusunu cevaplama kısmına geçelim.

 1. Doğru analizi nasıl yaparım ? İlk nelere dikkat etmeliyim?

Genelden özele bir sıralama takip etmelisin.

 • Toplam Net 
 • Her Dersin Neti
 • Yanlış Yapılan Konular
 • Yanlış Yapılma Sebebi (Bilgi eksikliği-Dikkat hatası- zamanı yetiştirememe)
 • Eylem Planı
 • Telafi Yöntemi Uygulama
 1. Deneme analizi için 4 altın kural

 • Deneme Sıklığını Belirle

Eksik gidermeden deneme olmak hep aynı sonuçları doğuracağından demoralize edebilir. Önce eksiklerini tamamlayıp sonrasında başarabildiğini görmek motivasyonunu artırır.

 • Deneme Analizi Yaparken GERÇEKÇİ OL

Sınav çıktısını bir yabancı gibi gözden geçir. Eksiklerini veya yanlışlarını görmezden gelmek kısa vadede hoş gibi görünebilir ancak asıl sınav sonrası göreceğin tablo senin için daha önemli o yüzden hiç bir adımı atlama.

 • Deneme Sonucuna Göre Strateji Belirle

Çalışma stilinde ve soru sayında değişiklik yap. Ağırlık vermen gereken dersi belirle ve kendini KAMPA al.

 • Deneme Analizi Defteri Oluştur

Toplam doğru yanlış sayının,  yanlış yapılan konuların, ne kadar zamanda denemeyi bitirdiğinin yazdığı, bir sonraki denemede yapacakların ve yapamayacaklarının yazdığı bir rapor oluştur. Her deneme sonrasında bu raporları kıyaslayıp ilerlemeni yakından takip etmelisin.

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık


Rehberlik YazılarıÖzel Ders Blogu

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama