Blog

Çocukluğumuzdan itibaren hepimiz “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunun muhatabı olmuşuzdur. “Öğretmen, doktor, şarkıcı, futbolcu vb.” cevaplar verdiğimiz bu soruya kimi zaman bizim adımıza cevaplar verilmiştir. “Avukat/doktor olacak benim oğlum/kızım…”
Başkalarından duyduğumuz bu soruyu zamanla kendimize sormaya başlarız. Kimimiz bir cevap bulabilirken, çoğumuzun kafasında koca bir “?” işareti oluşur. Kimimiz olmak istediğimiz mesleğe göre “sayısal, eşit ağırlık, sözel veya dil” alanlarından birini seçerken kimimiz henüz meslek konusunda bir karar veremediğimizden seçtiğimiz alanla kendimize bir yol çizmeye çalışırız. İki türlü de mesleki kariyerimiz için ilk adımı atmış oluyoruz aslında. İkinci adımımızı ise  üniversite sınavı basamağında atmış oluyoruz. “Hedefe giden yolda çekilen çile kutsaldır.” mottosuyla elimizden geleni yaparak sınavda başarılı olmak istiyoruz. İlk iki adımı tamamlayıp hayatımıza yön verecek bir diğer adıma atıyoruz: Üniversitede bir bölüm seçmek… Peki bölüm seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
   Öncelikle kendinizi tanıyın! Neyi yapıp neyi yapamayacağınıza, seçeceğiniz mesleğin kişisel becerilerinize uygun olup olmadığına karar verin. Örneğin matematiği sevmiyorsanız istatistik bölümü seçmeniz sizin için uygun olmayacaktır. Kan tutan birinin doktor olamayacağı gibi, çocukları sevmeyen birinin öğretmenlik yapması zordur.

Çok para kazanacağınız değil mutlu olacağınız bir alanda meslek edinin…

 Seçtiğiniz bölümü neden seçtiğinizi belirleyin. Kendi istediğiniz için mi, ailenizin isteğine göre mi, saygınlık kazanmak için mi yoksa maddi olarak iyi bir getirisi olduğu için mi? Meslek seçiminde aile ve çevre önemli bir faktördür ama seçeceğiniz mesleği siz yapacağınız ve bunu hayatınızın sonuna kadar sürdüreceğiniz için başkalarının istediği değil kendi istediğiniz mesleği seçmelisiniz. Yani başkalarının hayallerini değil kendi hayallerinizi gerçekleştirin. Meslek seçimi yaparken “para kazanmak” amacıyla yola çıkarsanız iyi para kazanır ama sevmediğiniz işi yaparak hayatınızı bitmeyen bir işkence haline getirirsiniz. İşinizi iyi yaptığınız sürece her meslekte iyi para kazanabilirsiniz.
Saygınlık kazanmak amacıyla toplum tarafından kabul görmüş bazı mesleklere yönelebilirsiniz; avukatlık, doktorluk gibi. Bu durum yaşamınızı başkalarının düşünceleri üzerine inşa etmenize sebep olurken sizi onlara bağımlı hale getirir. Yaptığınız mesleğe göre saygınlık kazanılmaz. Unutmayın ki “Saygı kazanılmaz, hak edilir.”  Ve bu hangi mesleği yaparsanız yapın değişmeyecektir.
Son olarak arkadaşınız seçiyor diye, çoğu kişi o bölümü seçiyor diye, puanı yüksek veya düşük diye bölüm seçmeyin. Bunları yapmamak ve sizin için doğru tercihi yapmanızda yukarıda bahsettiğimiz

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Rehberlik YazılarıRehberlik


Sınava Hazırlık YazılarıSınava Hazırlık

Telefon+90 216 706 50 25

   

   Fiyat Hesaplama