Enter your keyword

Başarılı Test Çözme Teknikleri Nelerdir?

Sınavlar ilköğretimden yükseköğretime kadar hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Bu sınavların birçoğunda da test tekniği uygulanmakta. Gerçek sınava kadar yeteri kadar test çözmek tecrübe kazanmak açısından çok faydalı. Peki bu testleri çözerken nelere dikkat etmelisin? Başarılı test çözme teknikleri nelerdir? Yazımız tam da bunun için…

Bazı önemli noktalarla daha iyi test çözüp sınavdaki başarını arttırabilirsin. Şimdi bu önemli noktalara bir bakalım.

Sınava hazırlık paketi oluşturmak için
atabeyozelders.com/ozel-ders-fiyatlari 

sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • İlk olarak konuyu bütün yönleriyle çalışmalısın. Konuya hakim olmadan test çözmek vaktini boşa harcaman demektir ki, gerçek sınava yaklaştığımız şu dönemlerde böyle bir şey yapmanı istemeyizJ
 • Konuyu çalıştıktan sonra çözeceğin testleri kolaydan zora doğru sıralamalısın. Böylece konuyu pekiştirmiş olursun.
 • Çözeceğin soruların gerçek sınav niteliğinde sorular olması da başarı şansını arttıracaktır.
 • LGS ve YKS sınavlarında bilginin yanında bilgini ne kadar sürede gösterebildiğin de ölçülüyor. Bu yüzden test çözerken kronometre tutup hızını ölçmeni de öneririm.
 • Sözel sorularda soru kökünü yani soruda senden ne istenildiğini iyi anlamaya çalış. Soruyu çok okuyarak da aklını karıştırma. Soruda önemli yerlerin altını çizerek dikkatini toplayabilirsin. Böylece cevaba daha kısa sürede ulaşabilirsin. Cevaplarda çeldirici içerikler olabileceğinden bütün şıkları okumadan işaretleme yapmaman gerekir. Bazen sana doğru gelen cevap istenilen cevap olmayabilir.
 • Uzun paragraf sorularında cevap genellikle paragrafın içinde gizlidir. Dikkatli okuduğunda cevaba rahatlıkla ulaşabilirsin.
 • Sayısal sorularda işlem hatasını en aza indirmek için kalem kullanarak soruları çözmelisin. Sonrasında da formüllerin sağlamasını yapabilirsin. Çözemediğin soruların moralini bozmasına izin verme, testine devam et, vaktin kaldığında dönüp soruya tekrar bakabilirsin.
 • Testin sonunda yanlışları değerlendirip gruplama yapabilirsin. Örneğin 5 yanlışın 3’ü bilgi eksikliği, 2’si dikkat hatası gibi. Bu yanlışlara çözüm geliştirerek bir sonraki testte daha başarılı olabilirsin.
 • Testlerde boş bırakmaktan korkma. Bilmediğin ya da emin olmadığın soruları yanlış cevaplamak puanını düşürecektir.
 • Çözdüğün her soru gerçek sınav adına bir tecrübe. Farklı soru türleri çözmek senin için bir avantaj olacaktır. Ayrıca testlerde yapamadığın ya da yanlış yaptığın soruları mutlaka öğretmenlerine sorarak doğrusunu öğrenmelisin. Böylece aynı tarz soruyu diğer testlerde ya da deneme sınavlarında çözebileceksin.
 • Bir de soruları cevap kağıdına geçirirken kaydırmamaya özen göstermen gerekecek. Emeklerinin boşa gitmemesi için oldukça önemli bir konu olduğunu biliyorsun.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

HENÜZ YORUM YOK

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Atabey'e Sorun